لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

دوم آوريل ۲۰۰۳، ۱۳ فروردين ۱۳۸۲ - 2003-04-02


راديو آزادی/اروپای آزاد ۲آوريل: پيشروی های اساسی بطرف بغداد

گزارش های رسيده حاکی از پيشرفت های اساسی نيرو های ائتلاف بطرف بغداد در روز چهارشنبه است. تفنگداران دريايی آمريکا از رود دجله در شرق کشور، در نزديکی "کوت" گذشته و بزرگراه اصلی شماره ۶بطرف بغداد را در کنترل گرفتند.

گزارش های ديگر، دال برپيشرفت در غرب، از طريق کربلا در ۸۰ کيلومتری پايتخت است. رابرت هيل، وزير دفاع استراليا گفت که لحظه تعيين کننده در اين جنگ دو هفته ای فرا رسيده است.

مقامات عراقی عهد کرده اند که اگر، حمله نهايی به بغداد شروع شود، پايتخت عراق مقاومت شديدی از خود نشان خواهد داد.

سلطان هاشم احمد، وزير دفاع عراق ديروز گفت: "دشمن، اطلاعات مربوط به مواضع ما، ايستگاه های ما را دارد، بخصوص حالا که ۱۳ روز است در برخی نبردها با او درگير بوده ايم. به همين دليل، دشمن می داند که هرگاه بکوشد به بغداد نزديک شود، بهای سنگينی خواهد پرداخت."

عمليات نجات يک دختر سرباز آمريکايی که در اسارت عراق بود، در بيمارستانی در نصيريه روحيه نيرو های ائتلاف را بالا برد.

در خبر ديگری گفته شد که وزير دفاع بريتانيا امروز اعلام کرد که نيرو های آن کشور، دست به يک "عمليات بيرون کشيدن" نيرو ها از شمال عراق زده اند. جزئيات زيادی از اين عمليات در دست نيست، اما اين سخنان پس از آن بيان شد که عراق ديروز ادعا کرد فرود نيرو های بريتانيا در شمال را عقب رانده است.

آسوشيتد پرس، اول آوريل: پيامی که به صدام حسين نسبت داده شد، اعلام جهاد کرد

وزير اطلاعات عراق که اين پيام را در تلويزيون آن کشور قرائت می کرد گفت که پيام از صدام است. در اين پيام، فرمان جهاد عليه تهاجم به رهبری آمريکا به عراق صادر شده است. در دنباله پيام چنين آمده است: "تجاوزی که متجاوزين عليه دژ مستحکم ايمان بعمل آورده اند، تجاوزی است عليه دين، ثروت، شرافت و روح و تجاوزی است به سرزمين اسلام."

آسوشيتد پرس، اول آوريل: شاهزاده سعودی می گويد صدام بايد از قدرت کناره گيری کند

وزير امور خارجه عربستان سعودی سه شنبه گفت که اگر کناره گيری صدام کمک به خاتمه جنگ می کند، او بايد اين فداکاری را برای کشورش بکند و از قدرت کنار برود. در يک کنفرانس مطبوعاتی در بغداد، طاها ياسين رمضان، معاون رياست جمهوری عراق، با عصبانيت خطاب به وزير امور خارجه عربستان گفت:

" برو به جهنم. تو کمتر از آن هستی که حتی بتوانی يک کلمه خطاب به رهبر عراق بگويی."

XS
SM
MD
LG