لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

ابرهای بزرگ دود بر فراز محوطه کاخ رياست جمهوری عراق - 2003-04-01


انفجارهای عظيمِ پی در پی مرکز بغداد را لرزاند و همزمان با آن، نيروهای زمينی آمريکا به حملات اکتشافی در مسير ورود به داخل پايتخت عراق از سمت جنوب دست زدند تا ميزان مقاومت گارد جمهوری عراق را که از پايتخت دفاع می کند بيازمايند.

مقامات ائتلاف می گويند گارد جمهوری عراق زير ضربات هوائی آمريکا و بريتانيا تضعيف شده است. ابرهای بزرگ دود بر فراز محوطه کاخ رياست جمهوری عراق که مورد استفاده صدام حسين، رئيس جمهوری عراق، بوده است به آسمان بلند شد.

نيروهای ائتلاف ساختمان وزارت اطلاعات عراق و واحدهای گارد جمهوری عراق را نيز در اطراف بغداد هدف قرار دادند. در جنوب عراق، سربازان آمريکائی به وانتی که به دستور ايست در پايگاه راه، نزديک شهر نجف، اعتنا نکرد شليک کردند. هفت زن و کودک در اين حادثه کشته شدند.

سربازان آمريکائی در جنوب عراق نيز به نبردهای شديدی دست زدند و راه خود را به درون شهر هنديه در حدود هشتاد کيلومتری جنوب بغداد بگشايند. در اين ميان، تلويزيون بغداد تصاويری از صدام حسين و پسرانش، عدی و قسی، نشان داد که معلوم نبود کِی برداشته شده است.

در برخوردها نزديک هنديه و ديگر شهرهای عمده جنوب عراق، از جمله بصره، بيش از يکصد جنگنده عراقی کشته و ده ها نفر که می گفتند عضو گارد جمهوری عراق هستند اسير شدند.

مقامات ائتلاف می گويند دست کم يک سرباز آمريکائی در اين نبردها از پای در آمد. در نبرد بصره تفنگداران دريائی سلطنتی بريتانيا ديروز تلفات سنگينی به نيروهای عراق وارد کردند و خود يک کشته دادند.

صدها نفر از اهالی بصره از آن شهر پا به فرار گذاشته اند. مقامات آمريکا می گويند ضربات دقيق بوسيله صلاح های هدايت شوند برای کوبيدن هدفهای نظامی در داخل و اطراف بغداد است و برای از بين بردن مراکز فرماندهی و کنترل رژيم بعداد است، نه برای از بين بردن زيربنای شهر.

در اين حال مقامات عراق به آمريکا و بريتانيا هشدار داده اند که اگر نيروهايشان به نيروهای عراقی تسليم نشوند، تماماً قتل عام خواهند شد.

XS
SM
MD
LG