لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

حملات هوايی در تمامی ساعات شبانه روز پايتخت عراق را تکان ميدهد - 2003-03-30


ژنرال تامی فرانکس Tommy Franks ، فرمانده نيروهای ائتلاف در عراق ميگويد نيروهای زمينی ائتلاف در چندين جبهه، در صدکيلومتری بغداد اند. ژنرال فرانکس امروز در جريان کنفرانس خبری اش در قطر وقفه در پيشروی نيروهای آمريکائی به سوی پايتخت عراق را تکذيب کرد . ژنرال فرانکس گفت حملات تا کنون با پيشرفت هائی قابل توجه همراه بوده است، اما نمی تواند بگويد کِی به پايان ميرسد.

همزمان با کنفرانس خبری ژنرال فرانکس در قطر، در بغداد و حومه آن، بمباران شديد مراکز نظامی و مخابراتی از سر گرفته شد. مراقبت از راههای ورودی به بغداد را اکنون نيروهای ويژه گارد جمهوری عراق بعهده گرفته اند.

در جنوب عراق ، نيروهای بريتانيا از پيشرفت در تلاش های خود برای گرفتن بصره ، دومين شهر برزرگ عراق خبر ميدهند . يک سخنگوی نظامی بريتانيا گفت کماندوهای آن کشور يک ژنرال عراقی را دستگير ، و يک سرهنگ گارد جمهوری عراق را در جريان نبردی در حومه بصره کشته اند . يک هليکوُپتر نيروی دريايی در يک نقطه سوخت گيری در جنوب عراق سقوط کرد و ۳ سرباز را کُشته و يک تَن ديگر را زخمی کرد

در رويدادی ديگر، طها ياسين رمضان معاون رياست جمهوری عراق نيروهای آمريکائی را به حملات بيشتری، نظير يک بمب گذاری انتحاری، که ديروز به کشته شدن چهار سرباز آمريکائی در مرکز عراق منجر شد تهديد کرده است . تلويزيون عراق ميگويد بمب گذار انتحاری ديروز، افسری بود که خود را راننده تاکسی جا زده بود، و بلافاصله پس از منفجر ساختن خود، به درجه سرهنگی ارتقا يافت و صدام حسين نيز با دادن دو مدال به او، از وی تقدير کرده است. عراق به خانواده اين بمب گذار انتحاری، سی هزار دلار جايزه داده است.

محمد ال صحاف وزير اطلاعات عراق ميگويد نيروهای عراقی دست کم دو هليکوپتر آمريکائی را سرنگون و دو خلبان را کشته اند. وزارت دفاع آمريکا ميگويد گزارشی ندارد که از مفقود شدن هيچ هليکوپتری حکايت داشته باشد.

در جنوب عراق، نيروهای بريتانيا از پيشرفت در تلاش های خود برای گرفتن بصره، دومين شهر برزرگ عراق خبر ميدهند . يک سخنگوی نظامی بريتانيا گفت کماندوهای آن کشور يک ژنرال عراقی را دستگير و يک سرهنگ گارد جمهوری عراق را در جريان نبردی در حومه بصره کشته اند .

گزارشها همچنين از نبرد شديد در نجف و اطراف آن در ۱۵۰ کيليومتری جنوب بغداد حکايت دارد. مقامات آمريکائی ميگويند از هنگام شروع جنگ تا کنون، ۳۷ سرباز آمريکائی کشته، و۱۴ سرباز ديگر مفقود الاثر شده اند. عراق ميگويد از توقيف هفت آمريکائی به عنوان اسير جنگی خبر ميدهد. شمار تلفات سربازان بريتانيائی ۲۳ نفر بوده است . هنوز معلوم نيست چند عراقی در جنگ کشته شده اند . مقامات عراقی ميگويند بيش از چهارصد غير نظامی کشته و بيش از چهار هزار نفر ديگر مجروح شده اند

ضمناً تظاهرات ضدّ جنگ گرداگرد جهان. از جمله در ايالات متّحده، ادامه يافت. که در آمريکا حاميان جنگ نيز در چندين شهر گردهم آيی هايی ترتيب دادند.

کشورهای هندوستان و پاکستان و اَندوُنزی نيز در روز يکشنبه شاهد تعدادی از بزرگترين تظاهرات ضدّ جنگ از زمانی بودند که تهاجم به رهبری ايالات متّحده آغاز شد

XS
SM
MD
LG