لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

نيروهای زمينی  ائتلاف  در  چندين  جبهه  در  صدکيلومتری  بغداد اند - 2003-03-30


ژنرال تامی فرانکس Tommy Franks فرمانده نيروهای ائتلاف در عراق ميگويد نيروهای زمينی ائتلاف، در چندين جبهه در صدکيلومتری بغداد اند. ژنرال فرانکس امروز در جريان کنفرانس خبری اش در قطر وقفه در پيشروی نيروهای آمريکائی به سوی پايتخت عراق را تکذيب کرد. ژنرال فرانکس گفت حملات تا کنون با پيشرفت هائی قابل توجه همراه بوده است، اما نمی تواند بگويد کِی به پايان ميرسد.

همزمان با کنفرانس خبری ژنرال فرانکس در قطر، در بغداد و حومه آن، بمباران شديد مراکز نظامی و مخابراتی از سر گرفته شد. مراقبت از راههای ورودی به بغداد را اکنون نيروهای ويژه گارد جمهوری عراق بعهده گرفته اند. در همين حال، دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا و ژنرال تامی فرانکس فرمانده نيروهای ائتلاف در عراق، هر دو، گزارش مجله آمريکائی را که ميگويد آقای رامسفلد فرماندهان نظامی را مجبور ساخته بود جنگ را با يک نيروی زمينی نسبتا کوچک آغاز کنند، تکذيب ميکنند. آقای رامسفلد که در واشينگتن صحبت ميکرد گفت مقاومت عراقی ها در نقاطی مشخص کاملا شديد بوده است.

محمد سعيد ال صحاف وزير اطلاعات عراق امروز در بغداد به خبرنگاران گفت نيروهای عراقی دست کم يک هليکوپتر آمريکائی را سرنگون ساخته و دو خلبان را کشته اند. وزارت دفاع آمريکا ميگويد در مورد مفقود شدن هيچ هليکوپتری، اطلاعی ندارد. در همين حال، طها ياسين رمضان ، معاون رياست جمهوری عراق نيروهای آمريکائی را به حملات بيشتری، نظير يک بمب گذاری انتحاری، که ديروز به کشته شدن چهار سرباز آمريکائی در مرکز عراق منجر شد، تهديد کرده است.

در جنوب عراق، نيروهای بريتانيا از پيشرفت در تلاش های خود برای گرفتن بصره، دومين شهر بزرگ عراق خبر ميدهند. يک سخنگوی نظامی بريتانيا گفت کماندوهای آن کشور يک ژنرال عراقی را دستگير و يک سرهنگ گارد جمهوری عراق را در جريان نبردی در حومه بصره کشته اند.

XS
SM
MD
LG