لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

هواپيماهای جنگی آمريکا و بريتانيا روز جمعه به شدت بمباران های خود بر بغداد افزودند - 2003-03-28


هواپيماهای جنگی آمريکا و بريتانيا روز جمعه به شدت بمباران های خود بر بغداد افزودند و همزمان، نيروهای زمينی ائتلاف در جنوب بغداد، خود را آماده ورود به شهر می کنند.

مقامات نظامی آمريکا می گويند موشک های کروز، به مراکز فرماندهی قوای عراق و پايگاه های گارد جمهوری صدام اصابت کرده است. عراق می گويد بمباران نيرو های ائتلاف، باعث کشته شدن ٧۵ نفر غيرنظامی در چند روز گذشته شده است. اين ارقام توسط منابع مستقل تاييد نشده است.

نيرو های بريتانيا که بصره را در محاصره گرفته اند می گويند نيرو های عراقی بروی صدها نفر از مردمی که قصد فرار از شهر را داشتند آتش گشودند.

هواپيماهای ائتلاف در طول شب گذشته، هدف های نزديک موصل را در هم کوبيدند تا هواپيماهای باری بتوانند وسائط نقليه نظامی و ديگر ملزومات را برای چتربازان آمريکايی که پنج شنبه در منطقه وارد شده اند، از هوا به پائين بريزند.

ژنرال ويليام والس، فرمانده ارتش آمريکا در منطقه خليج فارس می گويد کمبود ملزومات جنگی و مقاومت بيشتر از حد انتظار عراقی ها، باعث کند شدن پيشروی بطرف بغداد برای سرنگون کردن رژيم صدام شده است.

پرزيدنت بوش می گويد که ايالات متحده و متحدينش، تا هر وقت که لازم باشد برای آزاد کردن مردم عراق از سلطه صدام، در آنجا باقی می مانند.

ده ها هزار نفر از مسلمانان در آسيا و خاورميانه، بعد از نماز جمعه، برای اعتراض به جنگ به خيابان ها ريختند.

در همين حال، کشتی های بريتانيا، ده ها تُن مواد غذايی و کمک های انساندوستانه را بطور اضطراری به بندر « اُم قصر » در جنوب عراق رسانده اند. اين اولين محموله از کشتی هايی است که در روز های آينده وارد عراق خواهند شد. سازمان ملل در نظر دارد فراخوانی برای جمع آوری بيش از دو ميليارد دلار کمک انساندوستانه از همه کشورهای جهان صادر کند.

XS
SM
MD
LG