لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

نيروهای بريتانيائی، مدارک محکمی درباره آماده شدن نيروهای عراقی برای استفاده از سلاحهای کشتار جمعی عليه سربازان ائتلاف، بدست آورده اند - 2003-03-27


جف هون Geoff Hoon ، وزير دفاع بريتانيا ميگويد نيروهای بريتانيائی، مدارک محکمی درباره آماده شدن نيروهای عراقی برای استفاده از سلاحهای کشتار جمعی عليه سربازان ائتلاف، بدست آورده اند.

وزير دفاع بريتانيا امروز در يک کنفرانس مطبوعاتی در لندن گفت سربازان بريتانيائی در منطقه جنوب عراق تعداد چشمگيری البسه حفاظتی و اسناد ويژه ای را کشف کرده اند که همگی حکايت از آمادگی عراقيها برای استفاده از سلاحهای شيميائی دارد. وی گفت اسرای جنگی به سربازان بريتانيائی گفته اند که مقامات عراق، تجهيزات لازم برای استفاده از اين تسليحات را در اختيار نيروهايشان در منطقه قرار داده اند. آقای هون اذعان کرد که کشف اين البسه و اسناد، گواه قاطع و بی چون و چرايی بر قصد عراق در مورد استفاده از چنين تسليحاتی نيست با اينهمه وی تصميم مقامات عراق را درزمينه فرستادن البسه حفاظتی برای سربازان اينکشور، نشانه ای از آمادگی عراقيها برای استفاده از سلاحهای شيميائی خواند.

درياسالار مايکل بويس Michael Boyce ، رئيس ستاد دفاعی بريتانيا نيز گفت حدود يکصد دست لباس حفاظتی و ماسک ضد گاز که در يک پست فرماندهی عراقيها کشف شده، کاملاً قابل استفاده است. اظهار نظر مقامات بريتانيا در اين زمينه يک روز پس از زمانی بعمل ميآيد که تفنگداران دريائی ايالات متحده، خبر کشف و ضبط بيش از سه هزار دست لباس حفاظتی و ماسک ضد گاز را در بيمارستانی در عراق که از آن بعنوان يک پايگاه عمليات نظامی استفاده ميشد، اعلام کردند. سربازان آمريکا و بريتانيا نيز به البسه حفاظتی و ماسکهای ضدگاز مجهز هستند. مقامات آمريکا ميگويند وجود اين تجهيزات برای مقابله با احتمالِ استفاده عراق از سلاحهای شيميائی يا ميکربی ضروری است.

XS
SM
MD
LG