لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۹

امکان استفاده عراق از جنگ افزارهای شيميائی عليه نيروهای مؤتلفين - 2003-03-26


دانلد رامسفلد، وزير دفاع آمريکا، می گويد اطلاعاتِ امنيتی نشان می دهد که نظاميان عراق ممکن است هنگام محاصره بغداد عليه نيروهای مؤتلفين جنگ افزارهای شيميائی به کار ببرند.

آقای رامسفلد گفت معلوم نيست نشانه های پراکنده ای که دلالت بر چنين احتمالی می کند تا چه حد درست است. طراحان نقشه جنگی آٌمريکا در عراق می گويند صدام حسين يک به اصطلاح خط قرمز پيرامون پايتخت عراق تعيين کرده است تا هرگاه نيروهای مؤتلفين از آن خط گذشتند می توان عليه آنها سلاح های شيميائی به کار برد.

افراد سپاه تفنگداران دريائی آمريکا در شهرناصريه در جنوب عراق می گويند در يکی از بيمارستانهای آن شهر هزاران ماسک و لباس ويژه حفاظت در برابر گازهای شيميائی پيدا کرده اند. مقامات آمريکا می گويند در آن بيمارستان انباری از مهمات و مواد شيميائی وجود داشت که مورد استفاده شبه نظاميان طرفدار صدام قرار می گرفت.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، گفته است که آمريکا اطلاعات امنيتی به دست آورده است که نشان می دهد صدام حسين ممکن است عليه غيرنظاميان عراقی سلاحهای شيميائی به کار ببرد و آمريکا را مسئول اين کار قلمداد کند تا حس همدردی نسبت به خود جلب کند.

XS
SM
MD
LG