لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۱

فرستاده ويژه پرزيدنت بوش توافق باترکيه را تکذيب کرد - 2003-03-25


زلمای خليلزاد، فرستاده ويژه پرزيدنت بوش نزد کردهای عراقی مخالف رژيم صدام حسين، می گويد ميان آمريکا و ترکيه توافقی وجود ندارد که به موجب آن توافق، نيروهای ترکيه اجازه يافته باشند به منطقه کردنشين شمال عراق نيرو بفرستد.

پرزيدنت بوش به ترکيه هشدار داده است از منطقه کردنشين شمال عراق دوری بجويد تا از برخورد خونين احتمالی با کردهای عراق پيشگيری بشود. کردهای عراق تهديد کرده اند که اگر ترکيه به منطقه نيمه خودمختار آنها تجاوز کند عليه نيروهای ترکيه دست به اسلحه خواهند برد.

ترکيه می گويد می خواهد مرزهای خود را در برابر تروريسم و نيز بحرانِ احتمالی ناشی از سرازير شدن سيل آوارگان به داخل خاک ترکيه امن کند و يتواند کمکهای نوعدوستانه در منطقه توزيع کند. اما ريچارد باچر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، ديروز گفت که در حال حاضر دليلی برای مداخله ترکيه در شمال عراق وجود ندارد. آمريکا همچنين با اقدام يکجانبه از سوی هرکس در شمال عراق که قبلا ً با مؤتلفين هماهنگ نشده باشد مخالف است.

عبدالله گُل، وزير امور خارجه ترکيه می گويد هرگونه اقدام ترکيه با هماهنگی به آمريکا خواهد بود. آقای خليلزاد ديروز با مقامات نظامی و سياسی ترکيه در آنکارا ديدار کرد تا درباره اوضاع شمال عراق با آنها گفتگو کند. گفتگوهای وی امروز هم ادامه می يابد

XS
SM
MD
LG