لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

ايالات متحده ميگويد مدارک موثقی دراختيار دارد که براساس آن، شرکتهای روسيه، تجهيزات نظامی ممنوعه به عراق فروخته اند - 2003-03-24


کاخ سفيد ميگويد شواهد و مدارک معتبری در دست دارد که نشان ميدهد ممکن است روسيه تجهيزات حساس نظامی را که مغاير با تحريمهای سازمان ملل متحد است به عراق فروخته باشد. ولی به گزارش خبرنگار صدای آمريکا، مسکو اين اتهامات را تکذيب ميکند.

آری فلايشر، سخنگوی کاخ سفيد ميگويد دولت مدارکی در دست دارد که ثابت ميکند شرکتهای روسی عينکهای شب بين، موشکهای هدايت شونده ضد تانک و وسايل پارازيت افکنی الکترونيک که ميتواند برای ايجاد اختلال در پرواز هواپيماهای آمريکا و بمب های هدايت شونده مورد استفاده قرار گيرد به عراق فروخته باشند.

آقای فلايشر ميگويد فروش تجهيزات نظامی ناراحت کننده است و دولت بوش ضمن ابراز نگرانی خود به مقامات مسکو خواسته است که فروش چنين وسايلی بفوريت متوقف شود. وی افزود اگر ثابت شود که چنين معاملاتی حقيقت دارد اين داد و ستد مغاير با تحريمهای سازمان ملل متحد در مورد فروش اسلحه به عراق خواهد بود.

يکی از مقامات بلند پايه دولت روسيه ضمن تکذيب اتهامات کاخ سفيد ميگويد مسکو اسلحه و يا سيستم تسليحاتی را به عراق نفروخته است و تصميمات شورای امنيت سازمان ملل متحد را مطلقاً رعايت ميکند.

روسيه با اشغال عراق و سرنگونی صدام حسين و همچنين خلع سلاح عراق به رهبری آمريکا مخالف است، روسيه هماهنگ با فرانسه و چين معتقد است که پرزيدنت بوش ميبايستی به بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد وقت بيشتری برای خلع سلاح عراق از طريق مسالمت آميز ميداد.

کاخ سفيد در گذشته کوشيده بود تا اختلاف نظر های خود را با مسکو زياد جدی تلقی نکند و گفته است پرزيدنت بوش اجازه نخواهد داد که اختلاف نظر های بر سر عراق اثراتی ديرپا بر روابط آمريکا و روسيه بجای گذارد.

XS
SM
MD
LG