لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۴

فرمانده يک لشگر عراق در جنوب اين کشور همراه با اکثر سربازان خود تسليم نيرو های ائتلاف شد - 2003-03-22


مقامات وزارت دفاع آمريکا اعلام کردند که فرمانده يک لشگر عراق در جنوب اين کشور همراه با اکثر سربازان خود تسليم نيرو های ائتلاف شده است.

پنتاگون می گويد فرمانده لشگر پنجاه و يکم پياده نظام عراق، در حالی که نيرو های آمريکا و بريتانيا در حال پيشروی بشوی بصره بودند، خود را تسليم کرد. اين لشگر شامل چندين هزار سرباز و ده ها تانک است. هنوز معلوم نيست که تعداد سربازانی که به همراه فرمانده خود تسليم شده اند چند نفر است.

اين لشگر ماموريت داشت که از بصره دومين شهر بزرگ عراق که يک مرکز مهم توليد نفت و حمل و نقل در جنوب عراق است حفاظت به عمل آورد.

مقامات وزارت دفاع آمريکا کوشش هايی به عمل آورده اند تا واحد های ارتش عراق را به تسليم در برابر نيرو های ائتلاف ترغيب کنند.

نيرو های ائتلاف از فرو ريختن اعلاميه های چاپی و سخن پراکنی های راديويی برای قانع ساختن آنها برای خودداری از جنگ برای دفاع از رژيمی که به گفته دانالد رامزفلد، وزير دفاع آمريکا در حال مرگ است استفاده می کنند.

در همين حال نيرو های آمريکا و بريتانيا بغداد را زير حملات هوايی عظيمی قرار داده اند. ايالات متحده چنين حملات هوايی وسيع را اصطلاحاً "ضربات بهت آور" نامگذاری کرده است.

وزارت دفاع می گويد سربازان ائتلاف، ترمينال های نفتی عراق را در خليج فارس و بندر اُم القصر تصرف کرده اند.

با اينحال، وزير دفاع عراق اظهار داشت که سربازان اين کشور هنوز در برابر نيرو های آمريکا و بريتانيا در ام القصر و شبه جزيره استراتژيکی فاو مقامت می کنند. خبرنگار صدای آمريکا که همراه نيرو های آمريکا در جنوب عراق حرکت می کند، گزارش داد هنگامی که تفنگداران دريايی آمريکا به يکی از شهر های جنوبی عراق به نام "صفوان" وارد شدند، با کمک اهالی محل، تصاوير صدام را پاره کردند.

XS
SM
MD
LG