لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۲۹

E-Bomb بمبی که فقط مدار های الکترونيک را ازکار می اندازد - 2003-03-21


آغاز جنگی ديگر عليه عراق به آمريکا امکان ميدهد که از يک طبقه جديد و يا شايد انقلابی از جنگ افزارهای خود که قابليّت جنگی دشمن را، بدون صدمه زدن به انسانها و يا ويرانی ساختما ن ها از بين می برد، استفاده کند.

اين ابزار مجموعاً به نام " سلاحهای ماکرويوی مبتنی بر فشار قوی " يا HPM شناخته می شوند. آنها نوعی انفجار پرقدرت ولی کوتاه با انرژی الکترو مغناطيس ايجاد می کنند. اين انفجارهای انرژی الکترومغناطيسی که توسط بمب هائی ضعيف يا تفنگهای اشعه ای قابل حمل بوجود می آيد ، برای از کار انداختن يا انهدام وسائل الکترونيکی که کنترل همه چيز، از رادارهای دشمن تا کامپيوترها را در اختيار دارند، به کار برده می شود.

لورن تامپسون Loren Thompson کارشناس دفاعی می گويد:" طراحی اين جنگ افزارها تقريباً بطور انحصاری برای تخريب سيستمهای الکترونيکی است، آنها صدمات جنبی، کشتار بيمورد و اتلاف وقت را به حداقل ميرسانند. من حتی دارم به اين نتيجه ميرسيم که استفاده از اين نوع سلاحها از دهشت جنگ ميکاهد."

کارشناسان بخصوص خاطر نشان ميکنند که اين نوع سلاحها بيشتر در شهرها مورد استفاده دارند، جائی که بيشتر غير نظاميان در خطر بمباران هستند.

هر چند که اين نوع سلاحها، جزو سلاحهای کشتار جمعی نيستند، اما ميتوانند در کار ابزار الکترونيکی مثل دستگشه تنظيم کننده ضربان قلب Pace Maker و يا دستگاههای پيشرفته بيمارستان ها تاٌثيرگزار باشند.

از نظر نظامی اشکال کار اين سلاحها ، امکان اثرگزاری آن بر دستگاه های نيروهای خودی است.

آقای تامپسون ادامه داد:" در حال حاضر زيربنای ساختار ارتش ما در مقابل ضربان انرژيکه HMP توليد ميکند بدون دفاع است. از بهره های عصر اطلاعات، ايجادکردن آسيب پذيری نه تنها برای دشمنان ، بلکه برای خودما نيز هست".

زمانيکه اين امواج در راه هستند، بطور موازی با هر مدار الکتريکی که بر خورد کنند، همراه ميشوند و خصوصاً ميتوانند از آنها و هر وسيله ديگر دشمن که بتوانند سيگنال بگيرد و در حال فرستادن اين سيگنال ها باشد، سؤاستفاده کنند. يک آنتن و يا هر گيرنده بی حفاظ را "در جلو" مينامند. امّا اين تنها راه نفوذ نيست.

امواج ميتوانند از تَرَک ديوارها، درزها، مجراهای فلزی و طرق ديگر وارد پناهگاهای زيرزمينی دشمن شده و بطور ناگهانی با يک ضربه شديد و غير قابل تشخيص تمامی وسائل الکترونيکی را از کار بياندازد.

XS
SM
MD
LG