لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

دفاع پنتاگون از مهمات نفوذی آغشته به اورانيوم - 2003-03-20


دفاع پنتاگون از مهمات نفوذی آغشته به اورانيوم

با پيش بينی اعتراض به استفاده از مهمات نفوذی آغشته به اورانيومDepleted Uranium Ammunition در جنگ جديد عليه عراق، مقامات نظامی ايالات متحده با گرفتن دست پيش اقدام به ضد حمله به اين اعتراضات نمودند.

در يکی از جلسات توضيحی ماقبل جنگ، پنتاگون روز جمعه با آوردن متخصصين برای توضيح و دفاع، در مورد استفاده تانکها و هواپيماهای نظامی آمريکا از انواع مهمات نفوذی آغشته به اورانيوم دفاع کرد.

اين مقامات اصرار می کنند که خطری متوجه سلامتی افراد بخاطر استفاده از اين نوع مهمات نيست. يکی از آنها بنام کلنل جيمز ناتون James Naugthon به خبرنگاران ابراز داشت که معترضين از ما می خواهند که از اين نوع مهمات استفاده نکنيم ؛ بخصوص عراقی ها اصرار دارند که از اين نوع مهمات استفاده نکنيم، زيرا از اثرات آن وحشت دارند. "اصرار آنها برای استفاده نکردن از اين مهمات برای چيست؟ آنها اين را می خواهند به اين خاطر که، ما با استفاده از اين مهمات به آنها گوشمالی سختی داده ايم".

وی افزود: "متوجه هستيد؟ شکی نيست که استفاده از اين نوع مهمات به ما برتری عظيمی در مقابل تانکهای آنها داد." کلنل می گويد: عراقيها بسياری از تانکهای خود را در جنگ ۱۹۹۱خليج فارس بخاطر استفاده نيروهای ما از اين مهمات از دست دادند. وی اضافه کرد، امروزه سربازان آنها نمی توانند با تانکهائی که بسيار کم اصلاح شده اند، با تمام قدرت به نبرد وارد شوند.

مهمات آغشته به اورانيومDU نتيجه غنی کردن اورانيوم طبيعی برای استفاده در راکتورهای اتمی است. اينها ورقه های سنگين فلزی است که درجات خيلی کم از راديواکتيو در آنها موجود است، امّا پنتاگون اصرار دارد که اينها ضرری برای سلامتی ندارند. اين نوع مهمات مقبول بسياری از فرماندهان نظامی است، به لحاظ قدرت نفوذ در زرهپوش ها، بخصوص توانائی ضربه زدن و ايجاد حفره در جداره تانکها.

XS
SM
MD
LG