لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

سراسر اروپا امروز شاهد تظاهراتی در مخالفت با جنگ بود - 2003-03-20


در پی آغاز حملات ايالات متحده به عراق، سراسر اروپا امروز شاهد تظاهراتی در مخالفت با جنگ بود.

بيش از ۱۰۰ هزار نفر امروز در نقاط مختلف يونان از جمله در پايتخت اينکشور به تظاهرات پرداختند. بسياری از تظاهرکنندگان يونانی، دانش آموز و دانشجو بودند و با سردادن شعار « جنگ، نه » مخالفت خود را با حمله به عراق ابراز داشتند. در شهرهای مختلف ايتاليا، همانند رم، ميلان، ناپل، تورين و بولونيا نيز تظاهراتی برپا شد. در رم، تعدادی از دانشجويان و کارگران در برابر محوطه سفارت آمريکا گرد آمدند و اعضای بزرگترين اتحاديه های کارگری اينکشور هم دست به اعتصاب زدند.

شهرهای آلمان نيز صحنه اعتراضهای ضد جنگ بود. دهها هزار نفر در برلين، اشتوتگارت، کلن، مونيخ و شهرهای ديگر گرد آمدند و به تظاهرات پرداختند.

در لندن، صدها تظاهرکننده در برابر اقامتگاه نخست وزير بريتانيا، خانه شماره ۱۰ داونينگ استريت اجتماع کردند و در سوئيس، دانمارک، اتريش و روسيه نيز تظاهراتی برپا شد. در قبرس، صدها تن از دانشجويان با گرد آمدن در برابر ساختمان سفارت آمريکا، به سردادن شعارهای ضد جنگ پرداختند و برخی از تظاهرکنندگان، بسوی سفارتخانه، تخم مرغ پرتاب کردند.

هزاران تظاهر کننده ضد جنگ، امروز به خيابانهای مصر ريختند و مخالفت خود را با حملات نظامی تحت رهبری ايالات متحده به عراق ابراز داشتند.
بزرگترين اجتماع ضد جنگ، در قاهره برپا شد و درجريان آن تظاهرکنندگان در نزديکی ساختمان سفارت آمريکا با پليس به زدوخورد پرداختند. پليس ضد شورش، با استفاده از باتون و ماشينهای آب پاش، به مقابله با تظاهرکنندگان سنگ پران که شعارهای ضد آمريکائی سرداده بودند پرداخت.

پايتختهای اردن، لبنان، و سوريه نيز امروز شاهد تظاهرات ضد جنگ بود. اما در کشورهای عربی حوزه خليج فارس که محل استقرار تعداد بسيار زيادی از سربازان آمريکائی است، تظاهراتی برپا نشد. دراينحال رهبران ايران، ترکيه، سرزمينهای فلسطينی، و لبنان، حملات امروز را بباد انتقاد گرفتند و گفتند که ايالات متحده، اجازه نداد که بازرسيهای تسليحاتی در عراق و فراگرد ديپلماتيک برای حل بحران ادامه يابد.

XS
SM
MD
LG