لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

وزيران امور خارجه روسيه، آلمان و فرانسه احتمالا برای شرکت در جلسه شورای امنيت سازمان ملل متحد، به نيويورک می روند - 2003-03-18


پيش بينی ميشود که وزيران امور خارجه روسيه، آلمان و فرانسه، امروز برای شرکت در جلسه شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد بحران عراق، به نيويورک بروند. شورای امنيت ميگويد برغم اولتيماتوم ٤٨ ساعته ای که پرزيدنت بوش به صدام حسين داده، فردا جلسه ای در سطح وزيران امور خارجه تشکيل خواهد داد. قرار است هانس بليکس، رئيس هيأت بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد نيز با اعضای شورای امنيت که بشدت در مورد بحران عراق اختلاف نظر دارند، ملاقات کند. بگفته تحليلگران، بعيد است که کولين پاول و جک استراو، وزيران امور خارجه ايالات متحده و بريتانيا در جلسه فردای شورای امنيت سازمان ملل حضور يابند.
فرانسه، آلمان، و روسيه، بارديگر تأکيد کردند که هيچ توجيهی برای جنگ عليه عراق وجود ندارد.

فرانسه و روسيه، اولتيماتوم ايالات متحده به صدام حسين، رئيس جمهوری عراق را بباد انتقاد گرفتند اما در همان حال تلاش برای نزديک شدن به آمريکا را ادامه ميدهند.

ژاک شيراک، رئيس جمهوری فرانسه گفت جنگ عليه عراق، ناموجه است و ثبات جهان و آينده خاورميانه را به خطر ميافکند. با اينهمه، سفير فرانسه در سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی تمام خبری سی ان ان گفت اگر صدام حسين، از سلاحهای شيميائی و ميکربی عليه نيروهای ائتلاف تحت رهبری آمريکا استفاده کند، وضع کاملاً تغيير خواهد کرد.

از سوی ديگر کاخ کرملين ميگويد ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه امروز در تماسی تلفنی با پرزيدنت بوش مراتب سرخوردگی و نوميدی خود را از اولتيماتوم داه شده به عراق ابراز داشت. با اينهمه رهبران ايالات متحده و روسيه، موافقت کردند که تماس های نزديک خود را در مورد مسائل بين المللی حفظ کنند.

XS
SM
MD
LG