لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

کوفی عنان از بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد خواست که خاک عراق را ترک کنند - 2003-03-17


کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد به بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد و تمامی ديگر کارکنان اين سازمان در عراق دستور داد که خاک اينکشور را ترک گويند. آقای عنان اين خبر را امروز در مقر سازمان ملل متحد در نيويورک اعلام کرد.

روزنامه نگارانی که در عراق بسر ميبرند، گزارش ميدهند که بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد سرگرم گردآوری و بسته بندی متعلقات خود و پرداخت صورتحساب هتلهايشان هستند تا از عراق خارج شوند.

دستور خروج بازرسان تسليحاتی و ديگر کارکنان سازمان ملل متحد در عراق يک روز پس از ديدار پرزيدنت بوش با رهبران بريتانيا و اسپانيا صادر شد. رئيس جمهوری ايالات متحده پس از اين ملاقات گفت که لحظه حقيقت برای شورای امنيت سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ( يعنی امروز) فرا خواهد رسيد.

از سوی ديگر کشورهای متعددی از جمله روسيه، آلمان، چين، پاکستان، اندونزی و بنگلادش، سفارتخانه های خود در بغداد را بسته اند و به اتباع خود در عراق توصيه کرده اند که بلافاصله اينکشور را ترک گويند. ايالات متحده و بريتانيا نيز ديپلماتهای غير ضروری خود را از کويت و اسرائيل خارج ميکنند و به شهروندان خود توصيه کرده اند که از سفر به منطقه خودداری کنند.

بنا به گزارشهای رسيده از عراق، غيرنظاميان ساکن شهرهای شمالی کشور، بار سفر بسته و راه باريکه کرد نشين شمال عراق را که تحت حفاظت هوائی آمريکا و بريتانيا است پيش گرفته اند.

در اقدامی ديگر که ممکنست نشانه ای از قريب الوقوع بودن جنگ باشد، ناظران سازمان ملل متحد، امروز از منطقه غير نظامی بين عراق و کويت خارج شدند.

XS
SM
MD
LG