لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

آخرين تصميمات برای تشکيل دولت تازه چين اتخاذ ميشود - 2003-03-17


در چين، آخرين تصميمات برای تشکيل دولت تازه اتخاذ ميشود تا نسل جوانتری از رهبران زمام امور سريع الرشد ترين اقتصاد جهان را برعهده گيرد.

کنگره ملی خلق امروز کابينه جديد را که درآن، حدود بيست چهره تازه ديده ميشوند، تصويب کرد. انتصاب اعضای کابينه، آخرين مرحله کار اجلاس دو هفته ای عاليترين مرجع قانونگذاری چين است که قدرت را از کادر رهبری قديمی، به هو جينتائو رئيس جمهوری جديد و وِن جيابائو، نخست وزير تازه کشور منتقل ساخت. لو فويوان، يکی از مقامات بلندپايه تجارت خارجی، بعنوان سرپرست وزارتخانه جديد بازرگانی معرفی شده است که وزارت تجارت خارجی را با چند سازمان اقتصادی ديگر ادغام ميکند.

لی ژائوشينگ، يکی از ديپلماتهای کارکشته نيز که سفير پيشين اينکشور در ايالات متحده و سازمان ملل متحد بوده است امروز به وزارت امور خارجه منصوب شد. آقای لی، پس از تأييد انتصابش از سوی کنگره ملی خلق چين، درپکن به خبرنگاران گفت نخستين وظيفه وی، تضمين صلح و ثبات، برای توسعه کشور است.

وزير امور خارجه جديد چين، در مورد بحران عراق گفت اميدوار است که اين بحران بصورتی مسالمت آميز حل و فصل شود. آقای لی بعنوان يکی از مدافعان قدرتمند مواضع سياست خارجی چين شهرت دارد و در مسائل تجاری و اقتصادی متبحر است.

XS
SM
MD
LG