لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

پرزيدنت بوش امشب در سخنانی خود، به صدام حسين اولتيماتوم خواهد داد که بايد برای اجتناب از جنگ، عراق را ترک گويد - 2003-03-17


پرزيدنت بوش امشب در سخنانی خطاب به ملت آمريکا، به صدام حسين رئيس جمهوری عراق اولتيماتوم خواهد داد که بايد برای اجتناب از جنگ، عراق را ترک گويد.

بگفته سخنگوی کاخ سفيد، سازمان ملل متحد، نتوانسته است خواستهای خود را در مورد خلع سلاح عراق اعمال کند و باين ترتيب، روزنه ديپلماتيک بسته شده است.

اظهار نظر آری فلايشر سخنگوی کاخ سفيد پس از آن بعمل آمد که سفير بريتانيا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که ايالات متحده، بريتانيا و اسپانيا، تأييديه سازمان ملل را برای توسل به زور عليه عراق، جويا نخواهند شد.

نماينده فرانسه در سازمان ملل متحد در پاسخِ اظهارات سفير بريتانيا گفت که درحال حاضر توسل به زور اقدامی برحق و مشروع نيست چرا که بازرسيهای تسليحاتی در عراق، نتايج ملموسی ببار آورده است. وی گفت که اکثريت اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد از اين موضع حمايت ميکنند.

جان نگروپونته، سفير ايالات متحده در سازمان ملل، با موضع فرانسه به مخالفت برخاست و گفت که مسئله رأی گيری شورای امنيت در باره توسل به زور عليه عراق، ديگر منتفی است. فرانسه، روسيه، و چين، از پيش اعلام کرده بودند که برای سد کردن راه تصويب هر قطعنامه ای که دست زدن به عمليات نظامی عليه عراق را در حال حاضر مجاز شناسد، از حق وتوی خود در شورای امنيت سازمان ملل متحد استفاده خواهند کرد.

در اين ميان، کولين پاول وزير امور خارجه ايالات متحده ميگويد در قطعنامه های پيشين سازمان ملل متحد تصريح شده که بغداد در صورت خود داری از خلع سلاح، با پيامدهائی وخيم روبرو خواهد شد و همين امر، موضع ايالات متحده و هم پميانانش را توجيه ميکند. وزير امور خارجه آمريکا گفت بحران عراق، آزمونی بود که شورای امنيت سازمان ملل، آشکارا، از آن سرافراز بيرون نيامد. بااينهمه، آقای پاول گفت که سازمان ملل متحد، نهاد مهمی است که اختلافات موجود برسر عراق را پشت سر خواهد گذاشت و بقای خود را ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG