لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

عراق تامين کنندگان  آمريکائی و فرانسوی  مواد ميکربی  را معرفی کرده - 2003-03-16


روزنامه نيويورک تايمز ميگويد عراق يک مرکز نگهداری مواد ميکربی در آمريکا و يک انستيتوی علمی فرانسوی را به عنوان منابع خارجی تامين کننده نمونه های مواد ميکربی مورد استفاده در توليد سلاحهای ميکربی معرفی کرده است.

اين روزنامه اظهارات مقامات آمريکائی و ديپلوماتهای خارجی را نقل ميکند که گفته اند عراق منابع تامين کننده نمونه های مواد ميکربی را در آخرين اظهاريه تسليحاتی خود به سازمان ملل متحد، معرفی کرده است. در گزارش از « آمريکان تايپ کلچر کالکشنAmerican Type Culture Collection واقع در ايالت ويرجينيا، و انستيتو پاستور در پاريس، به عنوان تامين کنندگان نمونه ها نام برده شده است. انترکس anthrax و باکتريهای مورد نياز برای ساختن سموم باچليوم botulinum toxin جزو نمونه های ارسالی در دهه ۱۹۸۰ گزارش شده است.

محموله های ارسالی از مرکز تدارکاتی ويرجينا با تائيد دولت آمريکا بود. در آن موقع انتقال چنين موادی برای امور تحقيقاتی، قانونی و امکان ترتيب دادن آن، به سادگی، امکان پذير بود. سخنگويان مرکز تدارکاتی مستقر در آمريکا و بنياد فرانسوی مستقر در پاريس به روزنامه نيوويرک تايمز گفته اند محموله های ارسالی به عراق قانونی بود و با اين تفاهم انجام گرفت که از مواد ارسالی صرفا برای مقاصد علمی و درمانی استفاده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG