لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

رجب طيب اِردوگان، نخست وزير جديد ترکيه، زمام امور کشورش را در دست گرفت - 2003-03-15


رجب طيب اِردوگان، نخست وزير جديد ترکيه، زمام امور کشورش را در دست گرفت و کابينه جديد ترکيه را تشکيل داد. تغيير دولت در ترکيه ممکن است راه را برای رأی گيری مجدد در پارلمان آن کشور درباره استقرار نيروهای آمريکا در ترکيه همزار سازد. امروز رئيس جمهور ترکيه با آقای اردوگان ديدار کرد و ترکيب هيئت دولت او را که متشکل از ۲۲ عضو است تأييد کرد. عبدالله گل، نخست وزير فعلی که جای خود را بهآقای اردوگان می دهد در کابينه جديد مقام معاونت نخست وزير و وزير امور خارجه ترکيه را احراز کرده است. دولت آقای اردوگان ممکن است لايحه جديدی به پارلمان ترکيه ببرد تا به نيروهای آمريکا اجازه بدهد از حريم هوائی ترکيه برای عمليات نظامی عليه عراق استفاده کند.

رسانه های ترکيه گزارش می کنند که ريچارد چِينی، معاون رياست جمهوری آمريکا، عصر ديروز با رجب طيب اِردوگان، نخست وزير جديد ترکيه. تلفنی در اين باره گفتگو کرده است. مقامات ترکيه می گويند پرزيدنت بوش در نامه ای به آقای اردوگان که ديروز به وی تسليم شد از ترکيه خواسته است در مورد استفرار نيروهای آمريکا در خاک ترکيه و اجازه پرواز به هواپيماهای آمريکا در حريم هوائی ترکيه موضع خود را روشن سازد.

پارلمان ترکيه دو هفته پيش لايحه مجاز ساختن استفاده نيورهای آمريکا از پايگاه های ترکيه را در صورت بروز جنگ با عراق رد کرد. روشن نيست که پارلمان ترکيه کِی بار ديگر به اين موضوع رسيدگی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG