لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۱

هاشم آقاجری از دستور دادگاه  برای  آزمايش های  روانی  سرباز زده است - 2003-03-15


يک استاد ناراضی ايرانی که حکم مجازات مرگش در سال گذشته به اتهام کفرگوئی موجب تظاهراتی گسترده شد، از دستور دادگاه برای آزمايش های روانی سرباز زده است. خبرگزاری دولتی ايران اظهارات همسر هاشم آقاجری را نقل ميکند که گفته است وی از اينکه به او دستور داده شده بود برای آزمايش ها به پنج متخصص مراجعه کند، بشدت خشمناک است.

آقای آقاجری، رزمنده ای قديمی در جنگ سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ ايران و عراق، که يک پای خود را نيز در جنگ از دست داده است، پس از اينکه يک دادگاه غير علنی، وی را در اتهام به سوال کشيدن حق روحانيون شيعه در حکومت بر ايران مقصر شناخت، به مرگ محکوم شد. اين حکم ، بزرگترين تظاهرات به طرفداری از اصلاحات را طی چند سال اخير در پی داشت و موجب شد که آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد، به قوه قضائيه دستور بدهد که در حکم تجديد نظر کند.

همسر آقای آقاجری ميگويد شوهرش که در زندان است، به اصرار در مورد حق خود برای برخورداری از يک محاکمه علنی در مقابل هيات منصفه پا برجاست.

ديوان عالی دستور داده است آزمايش های روانی انجام گيرد تا مشخص شود که آقای آقاجری ، از نظر روانی سالم است. قوه تند روی قضائيه، يک مانع عمده در برابر جنبش اصلاحات در ايران شناخته ميشود.

XS
SM
MD
LG