لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

پيام هفتگی پرزيدنت بوش - 2003-03-15


پرزيدنت بوش در پيام راديوئی هفتگی خود خطاب به ملت آمريکا سعی کرده است با متهم ساختن صدام حسين به ارتکاب شقاوت های بيشمار عليه مردم خود، در مورد اقدام عليه عراق حمايت کسب کند. آقای بوش گفت اطلاعات کسب شده از گروههای مدافع حقوق بشر نشان ميدهد که ناراضيان در عراق شکنجه، حبس و گاه ناپديد ميشوند، دست و پا و زباشان را می بُرند، چشمانشان را از حدقه در می آورند و به بستگان مؤنث شان در برابر آنان، تجاوز ميکنند.

پرزيدنت بوش گفت صدام حسين ديکتاتور بی ملاحظه ای است که دو بار، بی هيچ دليل به همسايگانش حمله کرده است. پرزيدنت بوش گفت حمله شيميائی سال ۱۹۸۸ عليه کردها در حلبچه، يکی از چهل موردی است که وی مردم خود را هدف گرفت. امروز مصادف با پانزدهمين سال اين حمله بود که به کشته شدن پنج هزار نفر منجر شد. پرزيدنت بوش روز جمعه با نجات يافتگان از حمله حلبچه ملاقات کرد.

پرزيدنت بوش ضمن آنکه آمريکائيان را برای جنگ آماده ميکند، ميگويد هنوز برای آنکه صدام خلع سلاح شود، اندکی اميد وجود دارد.

پرزيدنت بوش گفت بعضی تهديد ها چنان خطرناک، و عواقب بالقوه آنها چنان مخوف است، که اگر لازم باشد بايد با توسل به قوای نظامی، آنها را برطرف ساخت.

پرزيدنت بوش و تونی بلير نخست وزير بريتانيا و نخست وزير اسپانيا قرار است فردا در مجمع الجزاير آزور، جلسه يک روزه ای تشکيل دهند. تبادل نظر در باره آخرين تلاش های ديپلوماتيک بمنظور تصويب قطعنامه ای در شورای امنيت سازمان ملل متحد که برای خلع سلاح عراق و يا روياروئی آن با اقدام نظامی، ضرب الاجلی قائل شود، مهم ترين موضوع مورد بحث در جلسه فردای سران سه کشور است. چنين قطعنامه ای با مخالفت های شديد روبرو شده است.

امروز مصادف با پانزدهمين سال اين حمله بود که به کشته شدن پنج هزار نفر منجر شد. پرزيدنت بوش روز جمعه با نجات يافتگان از حمله حلبچه ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG