لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

ايالات متحده قول داد  در برچيدن سه رآکتور اتمی به مسکوکمک کند - 2003-03-12


ايالات متحده با امضای قرادادی با روسيه قول داد در برچيدن سه رآکتور اتمی توليد پلوتونيوم مورداستفاده در تسليحات، به مسکوکمک کند

اين موافقتنامه امروز(چهارشنبه) درحاشيه کنفرانس جهانی سه روزه ايمنی هسته ای در وين پايتخت اتريش به امضای اسپنسر آبراهام وزيرانرژی ايالات متحده و الکساندر روميانتسف همتای روس او رسيد.

بر اساس مفاد اين قرارداد، ايالات متحده برای جايگزينی اين رآکتورها با دونيروگاه سوخت فسيلی تا سال ۲۰۱۱،حداقل ۴۰۰ميليون دلار به روسيه کمک خواهد کرد. اين نيروگاه ها که در سيبری مستقر شده اند،توانائی آن را دارند که هر روز پلاتنيوم موردنياز برای ساختن يک بمب اتمی را توليد کنند.

روسيه تا کنون چندين رآکتور توليد پلاتينيوم را تعطيل کرده است اما از اين سه رآکتور برای توليد حرارت و برق برای شهرهای قبلاً محصور سِوِرسک و ژِلِزْنوگورسْک استفاده می شد.

توافق سال ۱۹۷۹ برای تعطيل اين نيروگاه ها برسر مشکلات فنی و مالی عملی نشد. آقای آبراهام گفت توافق روز چهارشنبه نمايانگر تعهد ايالات متحده و روسيه به اصل منع گسترش سلاح های اتمی است .آقای روميانتسف نيز خاطر نشان ساخت که اين توافق نشانگر دوستی ايالات متحده و روسيه و همکاری آنها برای صلح جهانی و مبارزه عليه تروريسم است .

XS
SM
MD
LG