لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

صرفا برای رعايت تشريفات<BR>A Pure Formality - 2003-03-12


کارگردان: جوزپه تورناتوره
بازيگران: ژرار دو پاردو، رومن پولانسکی

ايتاليا، ۱۹۹۵، رنگی، ۱۱۱ دقيقه

در اين فيلم پرکشش و جذاب، که در توصيفش گفته اند داستانی دارد مابين «کلمبو» و «کافکا»، دو بازيگر بزرگ سينمای مستقل به مصاف يکديگر می روند. داستان با دستگيری ژرار دوپاردو در نقش «اوناف»، که يک رمان نويس مشهور فرانسوی است و در شهر کوچکی در نزديکی خانه اش در حاليکه از نفس افتاده و حالت عصبی شديدی دارد، آغاز می شود. اگرچه که هنوز او را از دليل بازداشتش مطلع نکرده اند، اما پليس محلی از اداره مرکزی پليس کمک می خواهد و آنها هم کارآگاه خبره ای را می فرستند تا از اوناف درباره جسد تکه تکه شده ای که در اطراف خانه اش پيدا شده تحقيق به عمل آورد.

تقريبا تمام حرکت داستان در اداره پليس می گذرد، و دو طرف درگير با برخوردها و يادآوری ها و مرورآنچه که که در بيرون اتفاق افتاده سعی در بازسازی واقعيت دارند، اما اين بيشتر به بازی موش و گربه می ماند تا تحقيق واقعی يک مسئله جنايی. با بهره گيری از فلاش بک و تحريف واقعيت و توسل به دروغ، اين دو خصم تردست و ماهر به اعماق حقيقت می روند تا بالاخره اسرار آن را در برابر چشمان حيرت زده بيننده کشف کنند.

اين خلاصه ای از داستان فيلم بود که بهانه ای شد برای يک استاد چيره دست سينما تا به وسيله آن بتواند حقايق بزرگتر زندگی را حلاجی کند. حقايقی مثل طبيعت حافظه و توانايی انسان در بازسازی واقعيت و مسايل فلسفی از اين دست که يادآور يادداشتهای فلسفی کافکا و بکت است. با همراهی موسيقی مو براندام راست کننده «انيو ماريکونی»، صرفا برای رعايت تشريفات درام تکان دهنده ايست از يک استاد مسلم سينما.

XS
SM
MD
LG