لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

کالين  پاول:  آمريکا می تواند  آراء لازم  را که  به  گشودن راه  برای جنگ  با  عراق منجر  شود  کسب کند - 2003-03-09


کالين پاول وزير امورخارجه آمريکا ميگويد به اعتقاداو آمريکا می تواند آراء لازم برای تصويب يک قطعنامه سازمان ملل متحد را، که به گشودن راه برای جنگ با عراق منجر شود، کسب کند. آقای پاول امروز در مصاحبه با برنامه موسوم به « ملاقات با مطبوعات » در شبکه تلويزيونی ان. بی. سی. گفت ، سرنوشت قطعنامه هنوز روشن نيست، اما از مذاکراتش با اعضای شورای امنيت ِ پانزده کشوری، دلگرم شده است.

مقامات آمريکائی در تلاش کسب حمايت از قطعنامه ای هستند، که به عراق تا هفدهم مارس مهلت ميدهد تسليحات ممنوعه را برچيند، و در غير اينصورت، با اقدام نظامی مواجه شود. رای گيری به اين قطعنامه ممکن است روز سه شنبه انجام گيرد. آمريکا برای تصويب قطعنامه دست کم به رای مثبت ۹ کشور از پانزده کشور عضو شورای امنيت نياز دارد، و در عين حال، هيچيک از پنج عضو دائم شورا نيز نبايد آن را وتو کنند. دومينيک دو ويلپين وزير امور خارجه فرانسه امروز به آفريقا رفت تا از سه عضو آفريقائی شورای امنيت بخواهد که قطعنامه مورد حمايت آمريکا را رد کنند. وزير امور خارجه فرانسه در اين سفر که تا سه شنبه طول می کشد، از آنگولا ، کامرون و گينه ديدن خواهد کرد.

فرانسه رهبری تلاش های ديپلوماتيک برای رد قطعنامه را بر عهده گرفته است. فرانسه، روسيه و چين، اعضای برخوردار از قدرت وتو، با قطعنامه مخالفت کرده اند و مايل اند به بازرسان تسليحاتی فرصت بيشتری داده شود. آمريکا و بريتانيا نيز که اعضای دائمی شورای امنيت اند، برای تصويب قطعنامه تلاش ميکنند و ميگويند، عراق به خواست های سازمان ملل متحد عمل نکرده است.

در همين حال، عراق به نابود کردن موشک هائی که سازمان ملل متحد قدغن ساخته بود، ادامه ميدهد. يک سخنگوی سازمان ملل متحد در بغداد امروز گفت تعداد ديگری از موشک های ال صمود دو منهدم شده است، اما وارد جزئيات نشد. از اول مارس که عمليات نابود سازی موشک ها شروع شد تا کنون دست کم چهل موشک نابود شده است. بورد موشک های ال صمود از محدوده ای ۱۵۰ کيومتری که در قطعنامه های سازمان ملل متحد مجاز شناخته شده بود بيشتر است.

صدام حسين رئيس جمهور عراق ديروز خواستار آن شد که تحريم هائی که سازمان ملل متحد پس از تجاوز سال ۱۹۹۰ عراق به کويت در مورد عراق وضع کرد، لغو شود و گفت بغداد به خواست های سازمان ملل متحد برای خلع سلاح عمل ميکند. پرزيدنت بوش ميگويد عراق بازرسان تسليحاتی را فريب ميدهد. پرزيدنت بوش گفت بغداد دستور داده است توليد موشک هائی نظير موشک هائی که نابود ميکند، ادامه يابد.

XS
SM
MD
LG