لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

ائتلافی از سازمان های مدافع حقوق بشر از سازمان ملل خواستند تا برای آزادی يکی از فعالين حفظ محيط زيست از زندان در ترکمنستان کمک کند - 2003-03-08


ائتلافی از سازمان های مدافع حقوق بشر از سازمان ملل خواستند تا برای آزادی يکی از فعالين حفظ محيط زيست از زندان در ترکمنستان کمک کند

انتظار می رود برتراند رامچاران، معاون ارشد کمسيون حقوق بشر وابسته به سازمان ملل، دوشنبه به ترکمنستان سفر کند تا پيرامون شماری از مسائل گفتگو کند. گروه های حقوق بشر از او می خواهند که مسئله "فريد توخباتولين" Fardi Tukhbatullin که بخاطر مبارزه در راه حفظ محيط زيست اين هفته به سه سال زندان محکوم شد، در مذاکرات خود بگنجاند.

محکوميت آقای توخباتولين، به اتهام ورود غير قانونی به ترکمنستان اعلام شده است. وقتی او از سفر خارج به کشورش بازگشت، مقامات حاضر نشدند به گذرنامه او مُهر بزنند. گروه های مدافع حقوق بشر می گويند که توخباتولين بی گناه است و در يک دادگاه عادلانه محاکمه نشده است. اجازه شرکت در دادگاه به ناظران بين المللی داده نشد. محکوميت به زندان او يک روز پس از آن صادر می شود که رئيس سازمان امنيت و همکاری اروپا، شخصاً از صفرمراد نيازوف، رئيس جمهوری ترکمنستان قول گرفت که توخباتولين زندانی نخواهد شد. اين سازمان، پيش نويس گزارشی را در مورد نقض حقوق بشر در ترکمنستان تهيه کرده است، که دال بر دستگيری های دسته جمعی و شکنجه است. به گفته سازمان، از زمان سوء قصد به جان رئيس جمهور در تابستان گذشته، وضعيت آن کشور بطور شديدی رو به وخامت گذاشته است.

آقای توخباتولين در ماه نوامبر به مسکو رفت تا در کنفرانس حقوق بشر به سرپرستی "فدراسيون بين المللی حقوق بشر در هلسينکی" شرکت کند. او در کنفرانس، در مورد محيط زيست، آزادی بيان و حقوق کودکان سخن گفت.

آرون رودز، رئيس سازمان مستقر در هلسينکی معتقد است که توخباتولين را به زندان انداختند تا مخالفين و فعالين ديگر را بترسانند. وی اضافه کرد: "حکم زندان، هشداری است از جانب رژيم ترکمن باشی ( نيازوف) به مردم ترکمنستان که بدانند فعاليت در جهت حقوق انسان ها به شدت سرکوب خواهد شد و او می خواهد نشان دهد که قوانين داخلی و بين المللی تاثيری روی سرکوبگری های او ندارد."

آقای رودز از سازمان ملل خواسته است تا برای آزادی توخباتولين اقدام کند. ديپلومات ها می گويند که گزارش معاون کمسيون حقوق بشر سازمان ملل پس از ديدار از ترکمنستان، مبنای قطعنامه شديدی در مورد ترکمنستان خواهد شد که کمسيون حقوق بشر در 17 مارس در ژنو در موردش رای گيری می کند.

مقامات ترکمن، نقض حقوق بشر را تکذيب می کنند و می گويند اقدامات آنها قانونی و برای دفاع از امنيت کشور است.

XS
SM
MD
LG