لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

حق مالکيت بايد برای زنان کنيايی به رسميت شناخته شود - 2003-03-06


سازمان ديده بان حقوق بشر می گويد که فقدان حقوق ابتدايی مالکيت برای زنان در کنيا، باعث فقر و تضعيف بسياری از آنها شده است.

گزارشی که اين سازمان سه شنبه منشر کرد، "معيار های دوگانه، نقض حق مالکيت زنان در کنيا" نام دارد و صد ها مورد از سرگذشت زنانی را مستند ساخته است که پس از طلاق يا مرگ شوهر، بخاطر سر باز زدن از سنت موسوم به "آميزش جنسی برای محرم شدن"، از خانه و زندگی خود بيرون انداخته شده اند.

اين گزارش، داستان بيوه ۳۶ ساله ای به نام "روز اوتای" را تعريف می کند که مبتلا به ويروس ايدز است و همسرش به بيماری ايدز درگذشته است. پس از مرگ شوهرش، بستگان شوهر به او گفتند که اگر می خواهد خانه اش را از دست ندهد، بايد با يک مرد ماهيگير آميزش جنسی داشته باشد و سپس، به ازدواج يکی از برادران شوهرش در آيد. وقتی اين زن حاضر به قبول اين کار نشد، او و پنج فرزندش را از خانه شان بيرون انداختند. او اينک متکی به کمک های خيريه برای ادامه زندگی است.

جَنِت والش Janet Walsh تهيه کننده گزارش می گويد برخی از قوانين در کنيا، به هدف حمايت از زنان تصويب شده است، اما اين قوانين اجرا نمی شود. خانم والش می گويد دولت بايد کسانی که اين قوانين را زير پا می گذارند مجازات کند.

دولت جديد کنيا قول داده است که امسال، قانون اساسی جديدی را به مرحله اجرا بگذارد که در آن، حق مساوی مالکيت بين زن و مرد برقرار است.

XS
SM
MD
LG