لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

توقيف خالد  شيخ محمد،  ضربه ای  شديد به  القاعده - 2003-03-02


رئيس کميته تشکيلات اطلاعاتی در سنای آمريکا ميگويد توقيف يک عضو ارشد القاعده هنگامی صورت گرفته است که اين گروه تروريستی حمله ای را در افغانستان تدارک ميديد که وی آن را حمله ای بهاره ناميد. سناتور پت رابرتز Pat Roberts گفت توقيف خالد شيخ محمد ضربه ای شديد به القاعده بوده است. اين سناتور که با شبکه تلويزيونی فاکس صحبت ميکرد گفت اعضای القاعده برای انجام حملاتی جديد، در مرز پاکستان و افغانستان جمع شده بودند. مقامات دولتی ميگويند خالد شيخ محمد، که روز شنبه در نزديکی اسلامی آباد دستگير شد اکنون در توقيف مقامات آمريکائی است. گفته ميشود وی که فرماندهی عاملان القاعده را بر عهده داشت، نقشه کشی حملات تروريستی يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به نيويورک و واشينگتن را انجام داده است.

خالد شيخ محمد طی ده سال گذشته بارها به اصطلاح از دست مامورين که با توقيف او فاصله چندانی نداشتند، دررفته بود. او پاکستانی تباری است که در کويت بزرگ شده است، و در دهه ۱۹۸۰ در آمريکا، در ايالت کارولينای شمالی، به کالج رفت، و در رشته مهندسی درس خواند. وی پس از آن در افغانستان به شورشيانی ملحق شد که با ارتش شوروی سابق جنگيدند، و بعد از آن بود که در تشکيلات تروريستی القاعده ، به مقامی ارشد رسيد . گفته ميشود وی در موضعی بوده است که بتواند از هويت ، نشانی و نقشه های عاملين القاعده با اطلاع باشد.

مسئولان امور ميگويند خالد شيخ محمد در فراهم ساختن پول برای القاعده نقشی عمده داشته است و در مورد اوسامه بن لادن رهبر فراری القاعده، و نيز ملا محمد عمر رهبر مخلوع طالبان نيز می تواند اطلاعات قابل توجه داشته باشد. مسئولان امور ميگويند بنظر ميرسد وی يکی از برنامه ريزان اصلی در حملات تروريستی يازدهم سپامبر به آمريکا بود و ممکن است در برقراری تماس ميان هواپيماربايان انتحاری، و کادر رهبری القاعده، نقشی عمده ايفا کرده باشد. گفته ميشود وی يکی از بستگان نسبی رمزی يوسف است که اکنون برای بمب گذاری سال ۱۹۹۳ در يکی از دو آسمانخراش مرکز جهانی تجارت، که بعدا در حملات تروريستی يازده سپتامبر بکلی ويران شد ، در آمريکا زندانی است.

XS
SM
MD
LG