لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۳

پناهندگی يک دوچرخه سوار ايرانی در آمريکا - 2003-03-01


يک دوچرخه سوار ايرانی که می گويد کوشش می کند پيام صلح را در سراسر جهان بگستراند، به کسب پناهندگی سياسی در آمريکا نائل آمده است.

اين دوچرخه سوار ايرانی که رضا خوش روش بلوچی، نام دارد، از تاريخ ورود خود به آمريکا در اواخر سال گذشته بدون رواديد، در ايالت آريزونای آمريکا تحت بازداشت بوده است. آقای بلوچی می گويد با دوچرخه خود، جهان را برای اشاعه پيام صلح زير پا گذاشته است و ورود او به آمريکا از راه مکزيک نيز تصادفی بيش نبوده است. آقای بلوچی در اظهارات خود در برابر قاضی اداره مهاجرت و تابعيت آمريکا گفت در کشور خود ايران، تحت آزار و تعقيب بوده است و اکنون بيم از آن دارد که در صورت بازگشت، تحت ايذاء قرار گيرد.

اما دادستان به مقابله با اظهارات آقای بلوچی برخاست و هم مراودات گذشته آقای بلوچی را با دستگاه های امنيتی ايران و نيز مفروضات او را در صورت بازگشت به ميهن خويش زير سوآل برده است. با همه اين احوال، قاضی دادگاه روز جمعه جانب آقای بلوچی را گرفت، اما به دادستان اجازه داد که تا زمان اخذ تصميم در مورد تقاضای تجديد نظر، آقای بلوچی را در بازداشت نگاه دارد. بلوچی می گويد اميدوار است بزودی آزاد شود و سفر نيمه تمام خود را با دوچرخه به شهر نيويورک، برای گراميداشت ياد قربانيان حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به پايان برساند.

XS
SM
MD
LG