لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۴

بغداد  موشکهای الصمود ٢  را از روز شنبه نابود می کند - 2003-02-28


عراق می گويد از دستورات سازمان ملل متحد دائر بر انهدام موشکهای باليستيک خود اطاعت خواهد کرد و ممکن است حتی از همين فردا شروع به انهدام آنها کند.

دولت عراق طی نامه ای که ديروز به سازمان ملل متحد نوشت گفته است که در مورد دستور سازمان ملل متحد دائر بر انهدام زرادخانه موشکهای الصمود ٢ خود اقدام خواهد کرد.

سخنگوی هانس بليکس، رئيس هيئت بازرسی تسليحاتی سازمان ملل متحد، گفت بازرسان سازمان ملل متحد اوايل بامداد فردا برای گفتگوهای فنی با مقامات عراق پيش از اقدام آن کشور به برچيدن موشکهايش ديدار می کنند. بازرسان می گويند موشکهای عراق غيرقانونی است زيرا برد آنها ۱۵۰ کيلومتر است و بيشتر از حدی است که در قطعنامه های سازمان ملل متحد، مجاز شناخته شده است.

پرزيدنت بوش تهديد کرده است که اگر عراق از قطعنامه های خلع سلاح سازمان ملل متحد سرپيچی کند يک نيروی ائتلافی به رهبری آمريکا برای خلع سلاح عراق گسيل خواهد داشت.

در اين حال، تونی بلير، نخست وزير بريتانيا، که برای ديدار با همتای اسپانيائی خود به مادريد رفته گفت ديگر مهلت عراق برای بازی دادن جامعه جهانی به سر آمده است. رهبر بريتانيا کماکان اطمينان دارد که شورای امنيت سازمان ملل متحد از قطعنامه جديد که اقدام نظامی عليه رژيم بغداد را مجاز می سازد پشتيبانی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG