لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

مقامات آمريکايی و ترک همچنان سرگرم مذاکرات هستند - 2003-02-25


مقامات آمريکايی و ترک هنوز سرگرم تهيه جزئيات توافقی هستند که طبق آن به سربازان ايالات متحده اجازه داده می شود برای جنگ احتمالی عليه عراق در خاک ترکيه مستقر شوند.

بگفته اين مقامات، گفتگوها در آنکارا تا اواخر ديشب و اوايل بامداد امروز ادامه داشت .ياسر ياکيس وزير خارجه ترکيه می گويد دو طرف درباره جنبه های سياسی و نظامی اين معامله به توافق رسيده اند. اما بگفته وی گفتگو در زمينه ميزان کمک های اقتصادی ايالات متحده به ترکيه هنوز ادامه دارد. مقامات ترکيه می گويند اين توافق تا زمانی که به مرحله نهائی نرسد رسماً به پارلمان ترکيه فرستاده نخواهد شد. پارلمان ترکيه بايد قبل از استقرار سربازان آمريکائی که هم اکنون در کشتی ها در ساحل ترکيه در انتظارند، به اين معامله مُهر تأييد بزند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از محمت علی شاهين Mehmet Ali Sahin معاون نخست وزير ترکيه گزارش کرد که طبق اين توافق به ۶۲ هزار سرباز آمريکائی اجازه داده می شود مدت شش ماه در خاک ترکيه باقی بمانند.

طراحان نظامی ايالات متحده در نظر دارند از پايگاه های نظامی ترکيه به عنوان سکوی پرش حمله بالقوه عليه عراق از شمال آن کشور استفاده کنند. در مقابل مقامات آمريکائی ميلياردها دلار بصورت اعتبار و وام برای حفظ اقتصاد ترکيه از آسيب های جنگ در اختيار آنکارا می گذارند.

اکثر مردم ترکيه با جنگ ايالات متحده عليه عراق مخالفند. هر چند تلويزيون ترکيه ديروز به نقل از عبدالله گل نخست وزير ترکيه اعلام کرد که وزيران کابينه او در اين مورد توافق دارند که ضرر کنار ماندن ترکيه بيشتر از درگيری مستقيم در طرح های جنگ احتمالی عليه عراق خواهد بود.

XS
SM
MD
LG