لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

زلزله بسيار شديد در چين - 2003-02-24


امروز يک زلزله بسيار شديد منطقه شين جيانگ Xinjiang را در شمال باختری چين سخت تکان داد ودست کم ۲۵۷ نفر را به هلاکت رساند و متجاوز از هزار نفر را مصدوم ساخت.

شدت زلزله چين شش و هشت دهم درجه ريشتر بود و در ناحيه ای نزديک کوهستانهای چين واقع در مرز قرقيزستان در فاصله دو هزار و هشتصد کيلومتری پکن رخ داد. اهالی ناحيه زلزله زده عمدتاً از قوم اقليت مسلمان اويقور هستند.
بيش از هزار خانه و مدرسه و ابنيه ديگر در يک روستا در شهرستان باچو که مرکز ثقل زلزله بود، فرو ريختند. گروه های امداد در خرابه های زلزله برای بيرون آوردن زندگان و مردگان از زير آوار به کاوش پرداخته اند. اگر ناحيه زلزله زده کم جمعيت نبود تلفات اين زلزله ويرانگر بسيار بيشتر می بود.

صليب سرخ چين برای کمک به کسانی که بی خانمان شده اند گروه های امداد به محل فرستاده است و دولت مرکزی چين نيز چادر و روانداز و ملزومات ديگر برای نواحی زلزله زده فرستاده است. به گزارش خبرگزاری شين هوآ، اين شديدترين زلزله در ناحيه زلزله خيز شين جيانگ در پنجاه سال اخير به شمار رفته است.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، که در زمان وقوع زلزله سرگرم ديدار از پکن بود به بازماندگان قربانيان زلزله چين تسليت گفت.

XS
SM
MD
LG