لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

کالين پاول: هدف آمريکا ويران کردن عراق نيست - 2003-02-21


کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا، می گويد هدف آمريکا ويران کردن عراق نيست بلکه تبديل آن به يک جای بهتر است.
آقای پاول در مصاحبه ای که امروز توسط شبکه تلويزيون عربی زبان العربيه پخش شد تأييد کرد که آمريکا در نظر دارد پس از جنگ احتمالی با رژيم عراق يک دولت نظامی در آن کشور به سر کار بياورد که در اسرع وقت حکومت را به يک دستگاه رهبری غيرنظامی بسپارد. وی سخنان منتقدان را که می گويند آمريکا می خواهد عراق را تصرف کند، رد کرد و گفت آمريکا پس از عمليات نظامی در کويت يا افغانستان، آن دو کشور را اشغال نکرد. وزير امور خارجه آمريکا گفت اگر صدام حسين از اريکه قدرت به زير کشيده شود، اين امر برای مردم عراق پيامدهای مثبت به بار خواهد آورد.

کالين پاول، امروز رهسپار يک مأموريت ديپلماتيک پنج روزه در آسيا می شود که کانون توجه آن، جاه طلبی های هسته ای کره شمالی و خلع سلاح کردن عراق است. آقای پاول قرار است فردا برای گفتگو به يوريکو کاواگوچی، وزير امور خارجه ژاپن، و ديگر مقامات بلند پايه آن کشور وارد توکيو بشود.
وزير امور خارجه آمريکا روز يکشنبه به چين می رود و در پکن درباره اقدام نظامی احتمالی عليه رژيم بغداد با مقامات بلندپايه چين گفتگو می کند. آقای پاول در پايان سفر خود از کره جنوبی ديدار می کند و در مراسم تحليف « رُه مو هی يون »، رئيس جمهور منتخب کره جنوبی، حضور می يابد.

XS
SM
MD
LG