لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

بسياري از فرمانده هان و همه اعضاى گردان حفاظت رهبرى  در سانحه هوايى كشته شدند - 2003-02-20


بسياري از فرمانده هان و همه اعضاى گردان حفاظت رهبرى در سانحه هوايى كشته شدند

بسياري از فرمانده هان و همه اعضاى گردان حفاظت رهبرى كه براى حفاظت جان آيت الله خامنه اى در زاهدان رفته بودند، هنگام بازگشت در سانحه هوايى جان سپردند. آيت الله خامنه اى كه قرار بود به سيستان و بلوچستان سفر كند، ظاهرا سفر خود به منطقه را لغو و يا به تاخير انداخته است. علل تاخير اين سفر كه قرار بود اين هفته صورت گيرد معلوم نيست. اخيرا درگيري هاي شديدى بين نيروهاى انتظامى و بلوچها در نقاط مختلف بلوچستان از جمله نيكشهر، ايرانشهر، و خاش رخ داده بود. در اين درگيرها تعداد زيادى بلوچ و مامورين انتظامى جمهورى اسلامى كشته و زخمى شده اند.

شديدترين اين درگيرها در منطقه اي بنام كوپچ از توابع نيكشهر صورت گرفت كه در آن نيروهاى مسلح رژيم با تانك و مجهز به سلاحهاى سنگين به مناطق مسكونى حمله ور شده و در جدالى خونين كه پنج ساعت طول كشيد تعداد زيادى از مامورين انتظامى جمهورى اسلامى وافراد بلوچ كشته شدند.

هواپيماى فرمانده هان و اعضاى گردان حفاظت رهبرى كه از زاهدان عازم تهران بود، بعد از نيم ساعت پرواز هنگامى كه بروى منطقه شهداد بود ظاهرا بدليل هواى نامناسب در خواست فرود در فرودگاه كرمان را كرد. شهداد در شمال شرقى كرمان واقع است. بلافاصله بعد از تماس با برج مراقبت فرودگاه كرمان، هواپيماه كه متعلق به نيروى هوايى سپاه پاسداران و از نوع ايليوشين و ساخت روسيه بوده در منطقه اى بين شهداد و سيرج سقوط كرده و تمامى سرنشينان آن كشته مى شوند. تلويزيون ايران نيز به نقل از منابع دولتی گزارش داده است که سرنشينان هواپيما جهت انجام مأموريتی مهمى به استان سيستان و بلوچستان اعزام شده بودند. منابع دولتی همچنين گزارش داده اند که تعدادی از افسران بلند پايه سپاه پاسداران ميان سرنشينان هواپيما بوده اند.

بيش از دويست و هشتاد نفر از فرمانده هان و اعضاى گردان حفاظت رهبرى بهمراه هيجده نفر خدمه هواپيماه در اين حادثه جان باختند. منابع جمهورى اسلامى گزارشات ضد و نقيضى در مورد سرنشينان اين هواپيما ابراز داشته اند. ابتدا اعلام شد كه پاسداران متعلق به گردان امام خمينى هستند. سپس اعلام شد كه اين گردان متعلق به لشكر ثارالله زاهدان ميباشد.

Source: www.baloch2000.com

XS
SM
MD
LG