لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

ايالات متحده می گويد ممکنست در هفته جاری قطعنامه جديد سازمان ملل متحد را در مورد مجاز بودن استفاده از زور عليه عراق علنی  کند - 2003-02-19


ايالات متحده می گويد ممکنست در هفته جاری قطعنامه جديد سازمان ملل متحد را در مورد مجاز بودن استفاده از زور عليه عراق علنی کند.

سخنان امروز اری فلايشر Ari Fleischer سخنگوی کاخ سفيد در شرايطی بيان شد که شورای امنيت سازمان ملل متحد اجلاس دو روزه ای را برای بررسی بحران عراق آغاز کرده است.


سفيران بريتانيا و ايالات متحده روز دوشنبه برای بررسی زمان و محتوای قطعنامه جديد با يکديگر ملاقات کردند. تونی بلر، نخست وزير بريتانيا می گويد خودداری صدام حسين از اجرای مفاد قطعنامه های خلع سلاح سازمان ملل متحد، اقدام نظامی عليه عراق را توجيه می کند. اما اکثر اعضای شورای امنيت برهبری آلمان، فرانسه و روسيه با جنگ مخالفت می کنند.

همزمان يکی از دانشمندان سابق عراق می گويد به باور او عراق هنوز دارای سلاح های شيميائی و ميکربی است. حسين الشهرستانی مشاور علمی ارشد کميسيون انرژی اتمی عراق، در گفتگوی امروزش با خبرنگاران در فيليپين گفت عراق تسليحات اتمی خود را برچيده است اما سلاح های شيميائی و ميکربی اش را برای پنهان ماندن از چشم بازرسان تسليحاتی، درزير زمين مخفی کرده است.
آقای الشهرستانی که بيش از ده سال به سبب خودداری از توليد سلاح های ممنوعه در عراق زندانی بوده است، درسال ۱۹۹۱ از آن کشور گريخت. وی می گويد اطلاعات خود را از همکاران قديمی و ناراضيانی که از عراق فرار کرده اند، دريافت کرده است.

XS
SM
MD
LG