لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۳

بريتانيا از شهروندان خود خواست به سبب افزايش تنش در منطقه و خطر تروريسم، فوراً عراق را ترک کنند - 2003-02-19


بريتانيا از شهروندان خود خواست به سبب افزايش تنش در منطقه و خطر تروريسم، فوراً عراق را ترک کنند. وزارت امور خارجه بريتانيا امروز طی بيانيه ای به شهروندان بريتانيائی يادآوری کرد که در جنگ خليج فارس از سوی عراق به گروگان گرفته شده بودند.

همزمان، سفارت بريتانيا در شهر کويت به بريتانيائی ها گفت کويت را که با عراق همرز است، ترک گويند.
اوايل امروز کولين پاول وزير امور خارجه ايالات متحده از کشورهائی که خواستار اختصاص وقت بيشتری برای بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد در عراق هستند، انتقاد کرد و گفت اين کشورها از بعهده گرفتن مسئوليت در جنگ احتمالی برای خلع سلاح دولت صدام حسين، می ترسند. آقای پاول اين سخنان را در مصاحبه امروزش با راديو ملی فرانسه و در اشاره به پيشنهادهای فرانسه برای تشديد بازرسی های تسليحاتی سازمان ملل متحد ايراد کرد.
آقای پاول گفت بهمين علت است که واشنگتن سرگرم رايزنی با دوستان و متحدان خود برای تهيه پيش نويس يک قطعنامه ديگر شورای امنيت سازمان ملل متحد درباره عراق است که استفاده از نيروی نظامی را مجاز بداند.

وزير امور خارجه آمريکا خاطر نشان کرد حتی بدون اين قطعنامه هم ايالات متحده می تواند با استناد به قطعنامه ۱۴-۴۱ شورای امنيت که عليه عواقب جدی امتناع عراق از خلع سلاح هشدار می دهد، دست به اقدام نظامی بزند.

روز سه شنبه پرزيدنت بوش گفت تظاهرات جهانی ضد جنگ و مخالفت های برخی از متحدان ايالات متحده از استفاده از زور برای خلع سلاح عراق، او را از اين کار منصرف نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG