لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

به دليل همکاری های نظامی و اتمی مسکو و تهران، آمريکا نمی تواند به برنامه فضايی روسيه کمک مالی کند - 2003-02-19


خبرگزاری فرانسه، ۱۲ فوريه ۲۰۰۳: به دليل همکاری های نظامی و اتمی مسکو و تهران، آمريکا نمی تواند به برنامه فضايی روسيه کمک مالی کند

جيمز نيومن، نماينده سازمان فضانوردی آمريکا ناسا در روسيه اعلام کرد که بخاطر يک لايحه قانونی در دوره پرزيدنت کلينتون، آمريکا نمی تواند هزينه ساختن فضاپيما های جديد روسيه را تامين کند. در حال حاضر و پس از انفجار شاتل کلمبيا و تعليق پرواز های بعدی، موشک سايوز روسيه و سفينه باری "پروگرس" آنها، تنها راه حفظ و ادامه فعاليت های ايستگاه فضايی بين المللی است. مقامات سازمان فضانوردی روسيه هفته پيش گفتند که برای تضمين ادامه کار ايستگاه فضايی در سال جاری، به پنجاه ميليون دلار احتياج دارند.

اما نيومن که خود در ۲۰۰۲ با سفينه کلمبيا به فضا رفته است گفت که آمريکا به دليل همکاری های نظامی روسيه و ايران، نمی تواند اين پول را به روسيه بدهد و در حال پيدا کردن همکاران جديد از بين اروپايی ها و ژاپن است.

موشک روسی "پروگرس M-47" سه شنبه گذشته تنها با يک بار روشن کردن موتور توانست ايستگاه فضايی بين المللی را بيش از ده کيلومتر به مدار بالاتری ببرد. ايستگاه فضايی که فاقد دستگاه پيشراننده از خود است، نياز دارد که سقوط مدارش بطور مرتب تصحيح شود.

تحليلگران نظامی می گويند که اگر روسيه از ساختن نيروگاه هسته ای بوشهر دست بردارد، واشنگتن بطور کامل هزينه ساخت موشک های جديد سايوز را خواهد داد.

فوربز دات کام، به نقل از رويترز، ۲۰ فوريه: روسيه به امريکا التماس می کند که دست از نگرانی در مورد همکاری های اتمی و نظامی آن کشور با ايران بردارد و برای نجات ايستگاه فضايی بين المللی، به روسيه پول بدهد

پس از متلاشی شدن شاتل کلمبيا، پرواز های فضاپيما های شاتل ايالات متحده که می توانست هفت نفر سرنشين و خدمه، سوخت و وسائل سنگين برای ايستگاه فضايی بين المللی ۹۵ ميليارد دلاری ببرد، به حال تعليق در آمده است. بدون سفينه آمريکايی که قدرت پيشبرنده و فائقه کار بود، ايستگاه فضايی اينک کاملاً وابسته به سفاين روسی است.

اما سازمان فضايی روسيه بی پول است و می گويد بدون کمک مالی آمريکا، نمی تواند اين بار مالی را به دوش بکشد. اما آمريکا طبق قانون نمی تواند به روسيه برای اين کار کمک کند، مگر اينکه روسيه ثابت کند به ايران برای ساختن موشک های دوربرد ياری نمی رساند.

XS
SM
MD
LG