لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

مدير پرواز شاتل: انتظار هيچ مشکلی قبل از بازگشت کلمبيا نمی رفت - 2003-02-16


ترجمه از کياوش

مسول سازمان هوا- فضای آمريکا که مديريت بازگشت سفينه "کلمبيا" به زمين را برعهده داشت گفت که انتظار هيچ مشکلی را در فرود "کلمبيا" نداشت.

مدير بازگشت شاتل در ناسا, لروی کين Leroy Cain گفت که همه چيز در "کلمبيا" صبح روز اول فوريه عادی به نظر می رسيد. "صبح آنروز وقتی که به سر کار آمديم، همه چيز همانطور بود که انتظار می رفت. بر روی مشکل بزرگی کار نمی کرديم. آن روز همه چيزهمانگونه تنظيم شده بود که انتظار داشتم."

روزجمعه در يک کنفرانس خبری در شهر هوستن آقای کين به خبرنگارها گفته بود که از گفتگوی مهندسين در مورد قطعات کوچکی که به سمت چپ شاتل اندکی بعد از پرتاب آن برخورد کرده بود آگاهی داشت. اما اين موضوع دوباره به ذهنش خطور نکرد تا زمانی که يکی از اعضا تيم بازگشت گزارش داد که چهار دستگاه اندازه گيری حرارتی از کار افتاده اند. وی افزود: "و چون وی در تلفن به اندازه گير های حرارتی بال چپ اشاره کرد، مکث کردم، اين اولين باری بود که درباره برخورد آن ذره در هنگام فرود فکر کردم." بازرسان هنوز نتيجه نگرفتند که خسارتی که قطعات وارد کرده باعث انفجار شاتل شده است. فقط گفته اند که اين يکی از عواملی است که درباره آن تحقيق می کنند.

آقای کين گفت بعد از آنکه اندازه گير های حرارتی از کار افتادند، شواهد اينکه مشکلی وجود دارد بيشتر شدد. وی افرود که وقتی که شنيد تصاوير تلوزيونی به جای يک نوار سفيد چندين نوار سفيد را در آسمان تگزاس نشان داده اند می دانست مشکلی وحشتناک رخ داده است.

وی افزود که در اين زمان بود که وی و بقيه اعضا گروه کنترل با اتکاء به آموزشهايی که برای موارد اضطراری به آنها داده شده بود دانستند چه اقدامی انجام دهند و آنها هرآنچه در توان داشتند انجام دادند تا خدمه سفينه را نجات دهند. آقای کين گفت که مسوليت اقداماتشان را در آن صبح به عهده می گيرد. وی افزود: "هيچ ترديدی بر صحت آنچه که انجام داديم و يا انجام نداديم نداشتم و هنوز ندارم. با توجه به مشکلی که ما در آنروز با آن روبرو بوديم، عملی نبود که تيم کنترل پرواز می توانست به گونه ای ديگر انجام دهد و يا بايد بگونه ای ديگر انجام می داد."

هيات بازرسان حادثه "کلمبيا" روز چهارشنبه گزارش داد که احتمال می رود که شيئی سوراخی در بدنه شاتل ايجاد کرده باشد. احتمالا آن سوراخ اجازه داده که گاز بسيار داغی که در هنگام ورود به اتمسفر شاتل را احاطه می کند وارد سفينه شود.

XS
SM
MD
LG