لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۱

تونی بلر : بريتانيا پای بند به حل بحران عراق از طريق سازمان ملل است - 2003-02-15


تونی بلر، نخست وزير انگلستان ميگويد، وی پای بند به حل بحران عراق از طريق سازمان ملل است ولی مايل است ببيند که صدام حسين از صحنه قدرت برکنار شود.

آقای بلر، امروز درکنفرانس حزب کارگر در اسکاتلند گفت، بازرسان سازمان ملل متحد، فرصت بيشتری خواهند داشت تا عراق را به خواستهای خلع سلاح وادار سازند. ولی چنين اقدامی فقط درصورتی بايد ادامه يابد که روشن شود که عراق کاملاً با بازرسان سازمان ملل متحد همکاری ميکند.

روز جمعه بازرسان ارشد سازمان ملل متحد به ۱۵ کشور عضو شورای امنيت سازمان ملل متحد درباره تداوم تلاشهايشان به وادار ساختن عراق به اطاعت از قطعنامه خلع سلاح گزارش دادند. آنها ابراز اميدواری کرده اند که بازرسيها در صورت همکاری بيشتر عراق ثمر بخش باشد.

کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا ميگويد، برای اينکه عراق بتواند قطعنامه های سازمان را به اجرا در آورد، واشنگتن چند هفته ای بيشتر به اين کشور فرصت ميدهد. ولی اضافه کرد که آمريکا از فشار خود به عراق دست بر نخواهد داشت که اين گفته، ظاهراً معرف آن است که آمريکا هنوز همچنان مايل به کاربرد قوه قهريه است. ,لاق. فرانسه، چين و روسيه خواستار زمان بيشتری برای کار بازرسان تسليحاتی در عراق شد ه اند. دومينيک دو ويلپين، وزير امور خارجه فرانسه نيز خواستار گزارش ديگری از بازرسان ارشد برای چهارده مارس است.

XS
SM
MD
LG