لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

نخستين موج تظاهرات در مخالفت با جنگ آمريکا عليه عراق در کشورهای آسيائی براه افتاد - 2003-02-14


در حاليکه انتظار ميرفت تا بمناسبت جنگ عليه عراق، جهان شاهد سلسله تظاهراتی عليه جنگ باشد، برابر گزارشهای رسيده نخستين موج تظاهرات در مخالفت با جنگ آمريکا عليه عراق در کشورهای آسيائی براه افتاد.

در اين رابطه در شهر بندری ملبورن واقع در استراليا امروز يکصد و پنجاه هزار نفر از تظاهر کنندگان ضد جنگ در حاليکه شعار هائی با خود حمل ميکردند درخيابانهای آن شهر دست به اعتراض زدند. پليس در اظهار نظر خود نسبت به اين تظاهرات گفت، از تظاهرات بزرگ عليه جنگ ويتنام در ۳۰ سال پيش، اين از بزرگترين تظاهرات دوستداران صلح بشمار می آيد.

در توکيو نيز در همين رابطه ۶ هزار تن از مردم آن شهر در مرکز شهر توکيو عليه جنگ دست به تظاهرات زدند.
در مانيل پايتخت فيليپين نيز تظاهر کنندگان در مقابل سفارت آمريکا گرد آمدند و در اعتراض با جنگ آمريکا عليه عراق تعدادی از موشکهای مقوائی را به آتش کشيدند و آمريکا را متهم ساختند که خود از اولين تروريستهای جهان بشمار می آيد.
از طرفی گروههای کوچکتری نيز در خيابانهای هنگ کنگ و کلمبو پايتخت سريلانکا دست به تظاهرات زدند و در کلمبو تظاهر کنندگان تلاش کردند تا امضاء های جمع آوری شده را به سفارت آمريکا تحويل دهند ولی چون موفق نشدند، به نشانه اعتراض، علاوه بر آتش زدن امضا ها يک پرچم آمريکا را نيز به آتش کشيدند. انتظار می رود امروز در لندن، حداقل نيم مليون نفر در خيابان های لندن و حدود صد هزار نفر در نيويورک به نشانه مخالفت خود با جنگ دست به تظاهرات بزنند.

در زلاند نو نيز هزاران نفر عليه جنگ راهپيمايی کردند.

XS
SM
MD
LG