لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۷

پيتر اشتروک اظهارات رامسفلد در مورد آلمان را کاملاً غيرقابل  قبول و غير منصفانه خواند - 2003-02-13


پيتر اشتروک Peter Struck وزير دفاع آلمان به پارلمان آن کشور گفته است، دانلد رامسفلد Donald Rumsfeld وزير دفاع آمريکا با قرار دادن آلمان در رديف کشورهائی نظير کوبا و ليبی به عنوان کشورهائی که از موضع آمريکا در مورد عراق پشتيبانی نکرده اند، بيش از حد تند رفته است. آقای اشتروک ميگويد اظهار نظر هفته گذشته آقای رامسفلد، اظهار نظری غيرقابل قبول، غير منصفانه و غير آمريکائی است.

وزير دفاع آلمان با اشاره به مشارکت عمده آلمان در عمليات ضد تروريستی تحت رهبری آمريکا و عمليات در افغانستان، گفت قريب هزار سرباز آلمانی در پايگاهها و تأسيسات نظامی در آلمان به وظايف مراقبت و گشت زنی گماشته شده اند تا سربازان آمريکائی بتوانند به منطقه خليج فارس فرستاده شوند. وی پرسيد اين سربازان چه فکری ميکنند وقتی يک مقام آمريکائی، آلمان را در رديف ليبی يا کوبا ميگذارد ؟

آقای اشتروک گفت وی در ملاقات با آقای رامسفلد، مسئله را مطرح ساخت و وزير دفاع آمريکا به او گفته است که قصد وی مقايسه آلمان با ليبی و کوبا نبوده است و فقط ميخواسته است اسامی کشورهائی را بازگو کند که در تلاش های آمريکا در خليج فارس مشارکت نکرده اند.

اين نخستين اظهار نظر آقای رامسفلد نيست که مقامات آلمانی را خشمگين ساخته است. سال گذشته نيز وی گفته بود موضع شديد ضد جنگ گرهارد شرودر Gerhard Schroeder صدراعظم آلمان در جريان مبارزات انتخاباتی، مناسبات آمريکا و آلمان را مسموم ساخته است. آقای رامسفلد ماه گذشته نيز از آلمان و فرانسه، برای مخالفت با اقدام نظامی عليه عراق، به عنوان بخشی از يک اروپای قديمی نام برد.

XS
SM
MD
LG