لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۲

ريچارد باوچر: آژانس بين المللی انرژی اتمی بايد برنامه های هسته ای ايران را مورد تحقيق قرار دهد - 2003-02-11


وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد عميقاً از آن نگران است که برنامه های هسته ای ايران عملاً مقدمه ای برای تعقيب طرح توليد سلاحهای اتمی آن کشور باشد.

ريچارد باوچر Richard Boucher ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت اعتراف ايران به استخراج اورانيوم سؤالاتی جدی را در مورد اينکه برنامه های هسته ای ايران صلح آميز است، مطرح ميسازد. روز يکشنبه محمد خاتمی ، رئيس جمهوری ايران اعلام کرد که کشور وی اورانيوم را از معدنی که بتازگی کشف شده است استخراج ميکند و برای تبديل آنها به سوخت نيروگاه هسته ای در جريان بنای دو کارخانه قرار دارد.
وی همچنين گفت که فضولات اتمی را که از کارخانه بدست ميايد، نگاهداری خواهند کرد و افزود که از آن مواد برای توليد نيروی برق استفاده خواهد شد.

آقای باوچر که روز دوشنبه با خبرنگاران سخن ميگفت افزود که اين اقدامات تنها در ارتباط با برنامه سلاحهای هسته ای معنا و مفهوم دارد.

روسيه دولت تهران را برای بنای يکی از نيروگاههای هسته ای در بوشهر ياری ميدهد و موافقت کرده است که ضمن تامين سوخت آن، فضولات باقی مانده را پس بگيرد تا بدينوسيله از نگرانيهای ايالات متحده آمريکا که ميگويد ممکن است از آنها در توليد سلاحهای اتمی استفاده شود، بکاهد.

آقای باوچر گفت ايالات متحده آمريکا انتظار دارد که آژانس بين المللی انرژی اتمی دقيقاً و با شدت عمل برنامه های هسته ای ايران را مورد تحقيق قرار دهد و از ايران نيز خواست تا با محمد البرادعی، رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی که قرار است اواخر ماه جاری از ايران بازديد کند، همکاری کند.

ايالات متحده آمريکا، ايران را همراه با عراق و کره شمالی به اصطلاح « محور شيطانی » خوانده است ولی آقای خاتمی موکداً ميگويد که ايران از مواد راديو اکتيو خود تنها برای مصارف صلح آميز و توليد برق استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG