لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

دانلد رامسفلد: اقدام فرانسه، آلمان و بلژيک درجلوگيری از آماده شدن ناتو برای دفاع از ترکيه غيرقابل توجيه است - 2003-02-08


دانلد رامسفلد Donald Rumsfeld وزير دفاع آمريکا از اعضائی در ناتو، که در اقدامات تدارکاتی برای دفاع از ترکيه، در صورت جنگ با عراق تأخير کرده اند، بشدت انتقاد کرده است. آقای رامسفلد امروز در کنفرانس بين المللی امنيت در مونيخ گفت اقدام فرانسه، آلمان و بلژيک را در جلوگيری از آماده شدن ناتو برای دفاع از ترکيه غير قابل توجيه توصيف کرد. وی هشدار داد که کشورهائی که مانع تدارکات دفاعی ميشوند، اعتبار ناتو را به خطر می اندازند.
آقای رامسفلد همچنين به متحدان اروپائی طرفدار دادن فرصت بيشتر به بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد هشدار داد که به تاخير انداختن تدارکات جنگی، احتمال جنگ را بيشتر ميکند، نه کمتر.

يوشکا فيشر Joschka Fischer وزير امور خارجه آلمان در همين کنفرانس گفت برنامه ريزی ناتو برای دفاع از ترکيه نبايد تا وقتی که شورای امنيت به گزارش اواخر هفته آينده بازرسان تسليحاتی رسيدگی کند، آغاز شود. آقای فيشر گفت وی معتقد نيست که فعلا اقدام نظامی لازم و ضروری است . در همين حال يک سخنگوی آلمان گفته است که آن کشور و فرانسه روی طرح مشترکی کار ميکنند که هدف آن حل و فصل بحران عراق از راههای مسالمت آميز است. وی وارد جزئيات نشد . مجله آلمانی اشپيگل ميگويد اين طرح، خواستار سه برابر شدن شمار بازرسان تسليحاتی در عراق و استقرار سربازان سازمان ملل متحد در سراسر آن کشور است. اين مجله ميگويد در طرح آلمان و فرانسه همچنين محدوديت هايی شديد تر برای صادرات به عراق، و توافقی بين المللی با همسايگان عراق در مورد جلوگيری از قاچاق نفت آن کشور توصيه شده است.

XS
SM
MD
LG