لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

مقامات دولت بوش ماه گذشته در اروپا با  نمايندگان  ايران ملاقات خصوصی نادری داشتند - 2003-02-08


روزنامه واشنگتن پست ميگويد مقامات دولت بوش ماه گذشته در اروپا با نمايندگان ايران ملاقات خصوصی نادری داشتند تا درباره عراق، که با ايران مرز مشترک طولانی دارد، صحبت کنند. اين روزنامه امروز اظهارات مقامات آمريکائی را نقل ميکند که گفته اند خواستار ضمانت های ايران در کمک های انسانی و اطمينان هائی هستند که تهران درصورت هرگونه اقدام نظامی تحت رهبری آمريکا عليه عراق، مداخله نکند. آمريکا همچنين مايل است ايران ضمن جلوگيری از عبور سربازان عراقی از مرز و الحاق مجدد به يکديگر، در عمليات جستجو و امداد به خدمه هواپيماهای آمريکائی که ممکن است سرنگون شوند، کمک کند.

واشنگتن پست ميگويد مقامات آمريکا و سازمان ملل متحد، علائم و اشارات تهران را، که در جريان جنگ تحت رهبری آمريکا در افغانستان نيز ، برای مأموريت های جستجو و امداد، ابراز آمادگی کرده بود، دلگرم کننده توصيف کرده اند.

در تهران، آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد، امروز در سخنرانی برای افسران ارتش، به اين گزارش هيچگونه اشاره ای نکرد. آيت الله خامنه ای در سخنرانی خود بمناسبت انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ ، گفت آمريکا ميخواهد منطقه خاورميانه را تحت کنترل خود درآورد. آيت الله خامنه ای گفت آمريکا خطر عراق و جنگ را بهانه کرده است و ميخواهد بر منابع نفتی عراق مسلط شود.
ايران و عراق در دهه ۱۹۸۰ هشت سال بشدت با يکديگر جنگيدند.

XS
SM
MD
LG