لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

فرانسه و آلمان بر حمايت خود از ادامه بازرسی های سازمان ملل متحد در عراق، تأکيد گذاشتند - 2003-02-06


در پی سخنان ديروز وزير امورخارجه آمريکا در اجلاس شورای امنيت سازمان ملل متحد، فرانسه و آلمان بر حمايت خود از ادامه بازرسی های سازمان ملل متحد در عراق، تأکيد گذاشتند.

دومينيک دو ويلپن Dominique de Villepin وزير امور خارجه فرانسه می گويد عراق خطری محسوب می شود و بغداد بايد به نگرانی های بين المللی در باره داشتن سلاح های امحاء جمعی پاسخ بگويد. وی گفت سخنان آقای پاول در شورای امنيت نه شگفت انگيز و نه نامنتظر بود و نه حاوی مدارکی محکم که ثابت کند عراق دارای سلاح های امحاء جمعی است.
وزير امورخارجه فرانسه امروز به راديو فرانسه گفت هنوز زمان مناسب برای بحث درباره يک قطعنامه ديگر درشورای امنيت که استفاده از نيروی قهريه جهت خلع سلاح عراق را مجاز بداند، فرا نرسيده است. وی در عوض پيشنهاد کرد که شمار بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد در عراق بطرز چشمگيری افزايش پيدا کند.

همزمان آلمان حمايت خود را از پيشنهاد فرانسه برای افزايش شمار بازرسان تسليحاتی اعلام کرد و از صدام حسين خواست با اين بازرسان بطور کامل همکاری کند.
آلمان به کرات اعلام کرده است از قطعنامه ای که استفاده از نيروی نظامی در عراق را تجويز کند پشتيبانی نکرده و در جنگ عليه عراق شرکت نخواهد کرد. افکار عمومی در آلمان از اين موضع دولت بشدت حمايت می کند. سخنگوی دولت آلمان می گويد دولت به تلاش خود برای حل بحران عراق ادامه خواهد داد.

فرانسه،روسيه و چين، کشورهای عضو دائم شورای امنيت با حق وتو، می گويند خواستار وقت بيشتر برای پايان کار بازرسان سازمان ملل متحد هستند. بريتانيا تنها عضو دائم شورای امنيت که از ايالات متحده حمايت می کند می گويد دادن وقت بيشتر برای بازرسی ها بيفايده است زيرا صدام حسين هرگز با بازرسان همکاری نخواهد کرد.
هاويه سولانا رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا می گويد سخنان آقای پاول ثابت کرد عراق مواد خطرناک را پنهان کرده است. آقای سولانا گفت، وقت از دست می رود و صدام حسين بايد با بازرسان همکاری کرده و کاملاً خلع سلاح شود.

XS
SM
MD
LG