لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

گفتگو با دکتر کامران دادخواه درباره عوامل عقب ماندگی اقتصاد ايران - 2003-02-03


مشکلات اقتصادی ايران يک بار ديگر مورد توجه تحليلگران و کارشناسان اقتصادی داخل و خارج کشور قرارگرفته است. دکتر کامران دادخواه، استاد رشته اقتصاد در دانشگاه نورث ايسترن بوستون، گره زدن مسائل اقتصادی به مسائل عقيدتی، عدم شفافيت، نبود آزادی و دموکراسی، بی توجهی به پيشرفت های تکنولوژی و قيمت های دولتی را از جمله عوامل عقب ماندگی اقتصاد ايران می داند و پيش بينی می کند که در صورت ادامه وضعيت فعلی، بزودی اقتصاد ايران به سرنوشت اقتصاد کشورهای آمريکای لاتين مبتلا خواهد شد.
در اين رابطه فرح جهانگيری گفتگويی انجام داده است با دکتر دادخواه، اقتصاد دان ايرانی که شامل پرسشهای زير است:

- با توجه به مشکلات فراروی ايران نظير بيکاری، مشکلات شهری از جمله کمی آب، نداشتن بنيه اقتصادی بنظر می رسد که درشرايط حاضر دولت جمهوری اسلامی فروش نفت و گاز را تنها ممر درآمد خود کرده است و اين در شرايطی است که شرکت های بزرگ نفتی هر روز بيش از پيش به سياست متنوع کردن فروشندگان نفت رو می کنند. باتوجه به واقعيت های روزمره درايران بطور کلی ارزيابی شما از سياست نفتی جمهوری اسلامی چيست؟ چه در حوزه دريای مازندران و چه حوزه های نفتی ديگر.

- در يکی دو هفته گذشته چندين خبر پرده از مفاسد مالی باورنکردنی برداشت که خريد يک جزيره در دوبی به قيمت چندين ميليارد دلار، خريد سهام چهل و چند ميليارد تومانی از سوی يکی از نهادها، که طبق روال جمهوری اسلامی هيچگونه نظارتی هم بر آنها اعمال نمی شود، و فروش قاچاق نفت از جمله آنها بود. در چنين شرايطی بنظر ميرسد که علاقه قدرتمداران جمهوری اسلامی به انتقال سرمايه ها به کشورهائی نظير شيخ نشين های خليج فارس بويژه دوبی، اقتصاد ايران را وارد يک دوره بحرانی خطرناک کرده اند. بنظر شما راه خلاصی اقتصادايران از سيستم دلال بازی کنونی چيست؟

XS
SM
MD
LG