لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

حضور پرزيدنت بوش در مراسم يادبود کشته شدگان فاجعه فضاپيمای کلمبيا - 2003-02-03


کاخ سفيد می گويد پرزيدنت بوش فردا در مراسم يادبود فضانوردان فضاپيمای کلمبيا که در مرکز فضايی جانسون در تگزاس برگزار می شود، شرکت خواهد کرد. به گفته يک سخنگوی کاخ سفيد، آقای بوش ميگويد که فاجعه کلمبيا زندگی آمريکائيان را تحت تأثير قرار داده است.

روز يکشنبه آقای بوش پس از آن که با تلفن با اعضای خانواده های فضانوردان بطور خصوصی صحبت کرد در واشنگتن در يک مراسم کليسايی شرکت کرد. او همچنين با آتال بيهاری واجپايی، نخست وزير هندوستان، صحبت کرد و رهبر هند گفت اين واقعيت که يکی از فضانوردان، خانم کالپانا چاولا، زاده هند بود بر حدت اين فاجعه ميافزايد. اسرائيل نيز از اين تراژدی شديداً ضربه خورده است چرا که اين فاجعه نخستين فضانورد آن کشور، سرهنگ ايلان رامون، را به هلاکت رساند.
ضمناً آريل شارون، نخست وزير اسرائيل، در صحبت پيرامون نخستين فضانورد کشور خويش گفت: رامون سزاوار آن نبود که از ما گرفته شود.

در بيانيه ای که امروز از طرف خانواده سرنشينان کلميبا صادر شد گفته شده است که ماموريت ۱۶ روزه اين فضاپيما موفقيت آميز بود و اخلال تنها در آخرين دقايق پيش آمد. بورس نيويورک امروز پيش از آغاز بکار به احترام و يادبود فضانوردان کشته شده يک دقيقه سکوت اعلام کرد و بدنبال آن هفت بار زنگ آغاز بورس به ياد هفت فضانورد به صدا درآمد.

XS
SM
MD
LG