لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

هرچند در جمع آوری دلايل نابودی فضاپيمای کلمبيا پيشرفت حاصل شده ولی بررسی اين شواهد هفته ها طول خواهد کشيد - 2003-02-03


مدير برنامه های فضاپيمايی سازمان ناسا ميگويد که در جهت تعيين دليل از هم شکستن فضاپيمای کلُمبيا بر فراز ايالت تگزاس در روز شنبه که ۷ فضانورد را به هلاکت رساند پيشرفت حاصل شده است ولی ران ديتموُر ميگويد روزها يا هفته ها وقت خواهد گرفت تا شواهد در حال جمع آوری شدن در جوار هم قرار گيرد. او ميگويد اطلاعات بدست آمده نشان ميدهد که تنها دقايقی پيش از درهم شکستن فضاپيما افزايشی غيرمعمول در حرارت بخش هايی از بال چپ آن پيش آمد و متعاقب آن کشش فضاپيما افزايش يافت.

او گفت که بخش کنترل کامپيوتری پرواز برای جبران اين امر اندکی فضاپيما را به سمت راست چرخانيد ولی مدير برنامه های فضاپيمايی ناسا افزود که اين کاری متداول بود. آقای ديتمور ميگويد که تحقيق کنندگان همچنين در حال مطالعه حرف های يک مرد در کاليفرنيا هستند که ميگويد تقريباً همان زمانی که اين رويدادها در حال رخ دادن بود شاهد فروپاشی موادی از کُلمبيا در زمان پرواز به سوی تکزاس بوده است.

آقای ديتمور گفت که تحقيق کنندگان همچنين مطالعه خود را بر افزايش حرارت در يک بخش چرخ فضاپيما متمرکز کرده اند ولی افزود که تمامی اين چيزها هنوز تنها قطعاتی از يک تصوير بزرگتر است. دولت ايالات متحده دست کم ۲ تحقيق مستقل ديگر علاوه بر تحقيق خود سازمان ناسا براه افکنده است که يک تحقيق را يک گروه مستقل به رياست هارولد گِيمن، درياسالار بازنشسته، انجام خواهد داد و تحقيق ديگر از سوی يک کميته علمی مجلس نمايندگان ايالات متحده خواهد بود.

XS
SM
MD
LG