لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۲

سناتور بيل نلسون: سالها ست که به مشاورين ناسا در مورد بروز چنين فاجعه ای هشدار داده بودند - 2003-02-03


يک سناتور آمريکايی که درگذشته، در يکی از برنامه های فضايی امريکا با يکی از فضاپيماهای امريکا به فضا رفته بود، امروز می گويد سازمان فضا نوردی ناسا بدليل کسرت بودجه نياز مبرمی به پول داشت و می توانست آن را صرف تامين ايمنی فضاپيما کند. او هم دولت جمهوريخواه و دولت دموکرات سابق را مسئول می داند. سناتور بيل نلسون Bill Nelson امروز در گفتگويی با شبکه تلويزيونی سی ان ان گفت سالها ست که به مشاورين ناسا در مورد بروز يک همچنين فاجعه ای هشدار داده بودند.

از سوی ديگر پرزيدنت بوش، شان اکيف Sean O'Keefe رئيس سازمان فضانوردی ناسا را برای گفتگو درمورد سقوط فضاپيمای کلمبيا به کاخ سفيد احضار کرده است. يک سخنگوی کاخ سفيد می گويد آقای بوش توجه خاصی به فاجعه کلملبيا دارد ومايل است به دلايل از هم گسسته شدن فضاپيمايی که روز شنبه بر فراز ايالت تگزاس متلاشی شد و هر هفت فضانورد سرنشين آنرا به هلاکت رساند، پی ببرد.

مقامات می گويند پيشرفتهايی در تحقيقاتشان حاصل شده است. با اينحال آنها می گويند هفته ها لازم است تا شواهد جمع آوری شده بتواند علل اين جريان را روشن سازد. مقامات ناسا می گويند اطلاعات بدست آمده نشان می دهد که دقايقی پيش از در هم شکستن فضاپيما، افزايشی غير معمول در حرارت بخش هايی از بال چپ آن ايجاد شد و متعاقب آن کشش فضا پيما افزايش يافت.

سازمان فضا نوردی ناسا يک ژنرال بازنشسته چهار ستاره را بعنوان سرپرست و مسئول تحقيقات جداگانه ای جهت يافتن علل سقوط فضاپيمای کلميبا برگزيده است. دريادار هارولد گيمان Harold Gehman همان فردی است که سرپرستی تحقيقات مربوط به بمب گذاری در ناو U-S-S Cole در سال ۲۰۰۰ را نيز بر عهده داشت.

XS
SM
MD
LG