لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

فضاپيمای کلمبيا دقايقی  پيش  از فرود در  فلوريدا ،  بر  فراز تکزاس، در ميان  شعله های  آتش  چند پاره  شد - 2003-02-01


ناسا، سازمان فضائی آمريکا، پس از آنکه فضاپيمای کلمبيا، دقايقی پيش از برنامه فرود در فلوريدا، بر فراز تکزاس ، در ميان شعله های آتش ، چند پاره شد ، گروههای جستجو و امداد را تجهيز کرده است.

تصاوير تلويزيونی خطوط سفيد رنگی را حين پرواز فضاپيمای کلمبيا در آسمان تکزاس نشان ميدهد که گويای درهم شکستن و چند پاره شدن فضاپيماست. از سرنوشت هفت عضو کادر پرواز فضاپيما خبری نيست و علت درهم شکستن فضا پيما نيز روشن نشده است . مقامات ناسا به ساکنان شمال دالاس در تکزاس توصيه کرده اند به هيچ يک از قطعات فضاپيما، که بيست و دو سال از عمر آن ميگذشت، نزديک نشوند. اهالی شمال تکزاس ميگويند همزمان با ناپديد شدن فضاپيما ، صدائی شديد شنيدند، و خانه هايشان لرزيد. آنان ميگويند قطعاتی مشتعل را ديده اند که از آسمان فرو ميريخت.

تدابير امنيتی در مرکز فضائی کندی در فلوريدا ، در ساعات پيش از برنامه فرود فضاپيما، برای مقابله با هرگونه احتمال حملات تروريستی، بسيار شديد بود . اما مقامات آمريکائی ميگويند هيچ نشانه ای وجود ندارد که از درگيری ترويسم حکايت داشته باشد . فضاپيمای کلمبيا پس از يک ماموريت شانزده روزه علمی در فضا، به زمين باز می گشت. در اين ماموريت ، بيش از هشتاد آزمايش مرتبط با بی وزنی، تکنولوژی های جديد و پيشرفته و معيارهای ايمنی و درمانی به انجام رسيد. فضا پيمای کلمبيا ، نخستين فضاپيمائی بود که ناسا در سال ۱۹۸۱ به فضا فرستاد.

XS
SM
MD
LG