لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

کادر  پرواز فضاپيمای کلمبيا    از  شش  فضانورد آمريکائی  و  يک  فضانورد اسرائيلی تشکيل  ميشد - 2003-02-01


کادر پرواز فضاپيمای کلمبيا از شش فضانورد آمريکائی و يک فضانورد اسرائيلی تشکيل ميشد که برای نخستين بار به فضا ميرفت. ايلان رامون Ilan Ramon سرهنگ نيروی هوائی اسرائيل، پسر يکی از نجات يافتگان در دوران آزار و ايذاء يهوديان بود. او از بهترين خلبانان اسرائيل بود که هزران ساعت سابقه پرواز داشت. بنا به گزارش ها او يکی از خلبانانی بود که در حملات سال ۱۹۸۱ اسرائيل به راكتور اتمی ناتمام عراق شرکت داشتند . سرهنگ رامون آموزش برای پرواز به فضا را از سال ۱۹۹۷ آغاز کرد

فرمانده فضاپيمای کلمبيا ، ريک هازبند Rick Husband سرهنگ نيروی هوائی آمريکا بود که چهل و پنج سال داشت و پيشتر معلم پرواز نيز بود. وی در سال ۱۹۹۴ به ناسا ملحق شد و با يکی از فضاپيماهای قبلی نيز به فضا رفته بود 1996.

ويليام مک کول William McCool يک عضو ديگر کادر پرواز فضاپيمای کلمبيا بود که وی نيز پيشتر مدتی معلم پرواز بوده است. اين اولين سفر وی به فضا محسوب ميشد. وی در سال ۱۹۹۶ به ناسا ملحق شد . College.

کالپانا چاولا Kalpana Chawla زن هندی الاصل نيز يکی ديگر از اعضای کادر پرواز فضاپيمای کلمبيا بود که تجربه ۴۰۰ ساعت پرواز در فضا را داشت .

لارل کلارک Laurel Clark زن ديگری بود که از نيروی دريائی آمريکا در اين ماموريت فضائی شرکت ميکرد

مايکل اندرسون Michael Anderson افسر نيروی هوائی و ديويد براون افسر نيروي دريائی دو عضو ديگر کادر پرواز فضا پيمای کلمبيا بودند که امروز دقايقی پيش از برنامه فرود در فلوريدا، فضاپيمايشان بر فراز تکزاس چند پاره شد و هنوز از سرنوشت آنان خبری نيست .

XS
SM
MD
LG